W piątek, 5 kwietnia, ulicami Starego Miasta w Lublinie przeszła Droga Krzyżowa zorganizowana przez Diakonię Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie naszej diecezji.

O 17.00 przed wejściem do Archikatedry zgromadzili się nie tylko członkowie Ruchu, ale wszyscy, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, szczególnie tego, który boryka się z różnego rodzaju niewolą, a także naszej Ojczyzny.

Wpatrzeni w Krzyż ruszyliśmy ulicami Starego Miasta wsłuchując się w rozważania wzywające do większej wolności oraz w świadectwa tych, którzy w swoim życiu, dzięki Krucjacie Wyzwolenia Człowieka o tę wolność w swoim lub kogoś bliskiego życiu zawalczyli.

Przechodząc od stacji do stacji i ze śpiewem rozważając kolejne etapy Męki Chrystusa z odwagą dawaliśmy świadectwo tym, których na swojej drodze mijaliśmy. Niejednokrotnie dało się dostrzec, że takie świadectwo może pociągać – kilkaset osób bez lęku idących za Krzyżem i modlących się za tych, którzy sami już nie potrafią się wyzwolić to piękny obraz.

Po zakończonym nabożeństwie wiele osób pytało o deklaracje KWC i możliwość ich podpisania, a także o więcej informacji o działalności Diakonii i Ruchu. Pojawiło się też wiele głosów od osób niezwiązanych z Ruchem, a włączających się w dzieło Krucjaty, co jeszcze bardziej pociąga do tego, by tym dziełem się dzielić.

O 19.00 kontynuowaliśmy naszą modlitwę za uzależnionych i w intencji dzieł trzeźwościowych w trakcie Mszy Świętej w Archikatedrze. Tak jak na Drodze Krzyżowej, przewodniczył jej Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Jerzy Krawczyk, który wygłosił także homilię.

Odnosząc się do przeczytanej Ewangelii mówił, że lęk towarzyszy niemal każdemu człowiekowi. Lęk, który jest niewolą. W kontraście stoi Chrystus, który mimo prześladowań, przemawiał bez lęku. Lęku, który chce od nas pójścia na kompromis i rezygnacji z prawdy. W tym kontekście przywołani zostali Jan Paweł II, Jerzy Popiełuszko i Franciszek Blachnicki – ludzie Kościoła, którzy przeciwstawiali się takiej postawie. Ks. Jerzy przywołał krótko historię powstania Krucjaty i związaną z tym postawę ks. Blachnickiego, który był dla władz komunistycznych z tym swoim dziełem bardzo niewygodny. Na zakończenie Ksiądz Moderator wezwał nas, byśmy stawali wobec tego, kto sięgnął dna schodząc do niego i podając mu rękę, by ciągną go ku górze; byśmy przyjmowali postawę, która pociągnie innych do wyjścia z nałogu.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i włączenie się organizację i przebieg Drogi Krzyżowej oraz Mszy Świętej – Diakoniom Wyzwolenia, Muzycznej, Liturgicznej oraz każdemu, który włączył się w posługę i modlitwę.

Zapraszamy w imieniu Diakonii Wyzwolenia w każdy III poniedziałek miesiąca na Mszę Świętą i modlitwę za dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Najbliższe spotkanie 15 kwietnia o 18.00 w kaplicy w domu Ruchu na Sławinku – ul. Danielskiego 11.

Patrycja Jegorow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj