Choć nie obchodzimy w tym roku okrągłej rocznicy istnienia Ruchu Światło-Życie, chcemy docenić tych, którzy w szczególny sposób troszczą się o istnienie naszej wspólnoty na terenie tej Archidiecezji. Podczas planowania obchodów jubileuszu Ruchu zrodziła się idea przyznania statuetek, które będą materialnym wyrazem naszej wdzięczności. W tym roku kontynuujemy wręczanie tego wyróżnienia.
W zeszłych latach poznaliśmy laureatów 20 wyróżnień.
Byli to: Ks. Jan Zdzisław Ciżmiński, Elżbieta i Stefan Ogrodnikowie, ks. Marek Maj, Bożena i Hubert Pietrasowie, ks. Janusz Lekan, Agnieszka Szymanowska, Marian Czajczyk, Małgorzata Klejszmit, Robert Derewenda oraz abp Stanisław Budzik, Maryla i Marian Ziębowie, ks. Prałat Czesław Grzyb, Monika Wiatrowska, Krystyna i Tadeusz Zaprawowie, Śp. Grażyna Wilczyńska, Elżbieta i Witold Kowalczykowie, Agata Kusiak, Karolina i Marek Niziołowie, ks. Biskup Adam Wodarczyk i Patrycja Ziarkiewicz.
Symbolika statuetki
Litery FOS-ZOE wyrastają z bryły nieregularnej skały. W dole są mocno zagłębione, ledwie wynurzające się z ziemi, w górze są już bardziej wyraźne – same litery są już skałą – o zarysowanych, ostrzejszych krawędziach – ma to symbolizować wzrastanie w ruchu, ale też usamodzielnianie, „wyostrzanie” własnego charakteru poprzez formowanie się w nim.
Drugim elementem symbolizującym wzrastanie to kłosy – kłosy zboża, które obumierając rodzi owoce – będące kontynuacją myśli zawartej na grobie ks. Blachnickiego – „jeśli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze zostanie tylko samo”. Nie są to przypadkowe kłosy ale kłosy stanowiące przeniesienie-cytat motywu kłosów, jaki znajduje się w dekoracji tabernakulum w kaplicy domu na Sławinku.
Zgłaszanie kandydatów
Kandydatów do przyznania statuetek jak co roku, zgodnie z Regulaminem, zgłaszali członkowie Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. Diecezjalna Diakonia Jedności uchwałą z dnia 5 listopada 2024 r. podjęła decyzję o przyznaniu trzech statuetek. Przypomnimy w tym miejscu, że zaszczyt przyznawania większej ilości statuetek przypada jedynie z okazji jubileuszu, co 5 lat.
Laureaci roku 2024
Maria i Wiesław Dworniccy
Maria i Wiesław Dworniccy są członkami Ruchu od 26 lat, dołączyli do pierwszego kręgu DK jaki powstał w Kraśniku. Chętnie podejmują posługę, na przestrzeni lat pary animatorskiej, pary pilotującej nowe kręgi, pary moderatorskiej i pary rejonowej. Uczestniczyli także w diecezjalnym projekcie „Źródło”, dzieląc się swoim świadectwem wiary w różnych parafiach. Od kilkunastu lat Maria i Wiesław w sposób szczególny zaangażowali się w diakonię modlitwy, uczestnicząc w diecezjalnych spotkaniach, a także rozwijając diakonię modlitwy na gruncie rejonu. Całą pracę tej Diakonii i rekolekcje dokumentują, dotychczas w dwóch albumach (informacje, zdjęcia). Maria i Wiesław, mimo już podeszłego wieku, są wciąż bardzo zaangażowani w dzieło Ruchu, strzegą jego charyzmatu i pełnią ofiarną służbę na rzecz budowania wspólnoty Kościoła.

Przyznanie statuetki Marii i Wiesławowi Dwornickim stanowi wyraz szczególnego uznania wspólnoty oazowej Archidiecezji Lubelskiej za niestrudzone trwanie na drodze formacyjnej Ruchu Światło-Życie i diakonię na rzecz małżeństw oraz rodzin podczas rekolekcji i pilotaży kręgów, za animowanie modlitwy w diakonii, rejonie i parafii, za dzielenie się swoją wiarą i świadectwem chrześcijańskiego życia w Domowym Kościele, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.
ks. Sławomir Jargiełło
Ks. Sławek od ponad 30 lat zaangażowany jest w formację młodych i małżonków w Ruchu Światło-Życie. Ciągle w Ruchu, jak nie gra na gitarze, to gra w piłkę, zawsze z ludźmi i dla ludzi. Niezawodny moderator diakonii specjalistycznych, jeśli tylko może, to całym sercem angażuje się w prowadzenie rekolekcji wakacyjnych, a także tych w ciągu roku. Miłośnik liturgii i modlitwy, cierpliwy spowiednik, dobry, życzliwy, pogodny i serdeczny człowiek.

Przyznanie statuetki księdzu Sławomirowi Jargiełło to wyraz szczególnego uznania wspólnoty oazowej Archidiecezji Lubelskiej za działania na rzecz rozwoju wszystkich gałęzi Ruchu Światło-Życie na terenie diecezji, za autentyczny przykład kapłańskiego życia i oddaną posługę na rekolekcjach i w diakoniach specjalistycznych, za umiłowanie liturgii oraz inspirację dla oazowiczów do poznawania jej i zgłębiania obecności Boga w sakramentalnych znakach.
Elżbieta i Tomasz Bielawscy
Ela i Tomek związani są z Ruchem Światło-Życie od wczesnej młodości, a z Domowym Kościołem od ślubu. Dla Ruchu Światło-Życie wychowali nie tylko swoje dzieci, ale także te, które towarzyszyły rodzicom podczas różnych rekolekcji – ciocia i wujek na medal. Gotowi na wszystko – jeśli tylko potrzeba to: pomodlą się, zaśpiewają, zagrają, zatańczą, zbudują szafę, wyprodukują papier, zaopiekują się każdym dzieckiem, poprowadzą spotkanie… Uśmiechnięci, pokorni i cierpliwi, na pewno otwarci na każde kolejne zaproszenie do służby.

Przyznanie statuetki Elżbiecie i Tomaszowi Bielawskim stanowi wyraz uznania wspólnoty oazowej Archidiecezji Lubelskiej za niestrudzone trwanie na drodze formacyjnej Ruchu Światło-Życie i podejmowaną diakonię, za dyspozycyjność i pokorną służbę w parafii, rejonie, diakonii modlitwy i na rekolekcjach, za dzielenie się swoją wiarą i świadectwem chrześcijańskiego życia w Domowym Kościele, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.
Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych owocnych działań na rzecz budowania jedności Kościoła i Ruchu Światło-Życie.