W dniach 25-28 lutego 2019 r. na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbył się 52. Tydzień Eklezjologiczny organizowany przez Koło Naukowe Teologów. W tym roku odbywał się pod hasłem „Młodzi w Kościele” i choć wśród inspiracji nie było hasła trwającego jeszcze roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie, a jesienny synod biskupów i minione Światowe Dni Młodzieży w Panamie, wśród zaproszonych prelegentów znalazł się nasz Moderator Generalny – ks. dr Marek Sędek, który wystąpił ostatniego dnia konferencji w sesji „Głos duszpasterzy”.

Tematem wystąpienia ks. Marka była rola wspólnot i ruchów chrześcijańskich w wychowaniu przyszłych pokoleń. We wstępie podkreślił, że rola ruchów i wspólnot, jaką pełnią w formacji młodych ludzi, jest bardzo wielka. Za Janem Pawłem II powtórzył, że młodość, to czas budowania projektu na przyszłość. Moderator podkreślił również, że młodzi to grupa szczególnie uprzywilejowana w działaniach duszpasterskich.

Omawiając rolę wspólnot, Ksiądz Moderator, wskazywał na to, że ma to być tworzenie środowiska wiary, które stać się ma rodzajem remedium na kulturę masową. Mówił, że zmiana społeczna możliwa jest tylko, gdy istnieją żywe ogniska tej zmiany. Ciekawą tezą, której użył jest to, że trudniejsze jest zachęcenie do pierwszego przyjścia na spotkanie, niż już samo trwanie czy wzrost we wspólnocie, gdyż młodzi potrzebują więzi, ale boją się w nie wchodzić. Ks. Sędek zaznaczył ponadto, że ruchy i wspólnoty eklezjalne są ogromną pomocą w wejście do życia publicznego.

Prowadzący sesję, ks. dr Adam Bab – archidiecezjalny duszpasterz młodzieży – podsumowując wystąpienie Moderatora Generalnego stwierdził, że trzeba dać młodym silną tożsamość, którą budować mogą we wspólnocie.

Pod poniższym linkiem (od 1:47:25) można obejrzeć całą sesję „głos duszpasterzy” oraz dyskusję, w której ks. Marek Sędek także wielokrotnie zabierał głos. Co ciekawe, jedno z pytań dotyczyło tego, co jego zdaniem powiedziałby dziś ks. Blachnicki. Zachęcamy do wysłuchania!

Ptrycja Jegorow

Poprzedni artykułZaproszenie do modlitwy w kaplicy na Sławinku
Następny artykułAnimator też potrzebuje formacji!