Triduum Paschalne na Górze Chełmskiej

Tegoroczne Triduum Paschalne młodzież ze wspólnot Ruchu Światło-Życie przeżywała na Górze Chełmskiej. Wraz z animatorami włączyli się w obchody parafialne, odbywając swoje rekolekcje.

0
1177

Formacja Deuterokatechumenalna opiera się na katechumenacie pierwotnego Kościoła, który miał prowadzić ludzi do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Szczytem formacji po Oazie Nowego Życia IIº jest Triduum Paschalne, w trakcie którego odnawia się przyrzeczenia chrzcielne. Członkowie wspólnot deuterokatechumenalnych przeżywają ten czas w formie rekolekcji. Tak było i tym razem, młodzież z Ruchu Światło-Życie wraz z animatorami przybyła do Chełma, by wspólne przeżywać Paschę.

Rozpoczęte w Wielki Czwartek popołudniu rekolekcje stały się dla uczestników jedną wielką liturgią. Razem ze wspólnotą parafialną brali udział we wszystkich obchodach od Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej aż do porannej Mszy z procesją rezurekcyjną w Niedzielę Zmartwychwstania. Wspólnie przeżywali Liturgię Godzin (choć ciemne jutrznie przygotowywali wraz z parafią), w czasie której miały miejsca dwa wyjątkowe obrzędy: O Imieniu Chrześcijańskim i Effetha, a także czuwali przy Chrystusie w ciemnicy przez całą noc z czwartku na piątek.

Wspólnota oazowa aktywnie włączyła się w tworzenie liturgii Triduum poprzez czytania i śpiew. Ciągle docierają do nas podziękowania i pochwały, a wraz z nimi pytania, kiedy i gdzie można jeszcze usłyszeć tak pięknie przygotowane pieśni.

Poniżej krótkie świadectwa uczestników rekolekcyjnego Triduum oraz link do galerii zdjęć.

Przeżywanie tegorocznego Triduum w Chełmie pozwoliło mi zacząć patrzeć na ten święty czas, jak na jedną trwającą przez trzy dni liturgię. Dzięki temu mogłam być przy Chrystusie myślami w kolejnych godzinach Jego męki ze świadomością dziejących się wydarzeń. Cieszę się również, że dzięki temu na liturgii byłam bardziej świadomym jej uczestnikiem. Doświadczyłam także Boga, który pokazał mi, co najbardziej kuleje w moim życiu duchowym i wymaga poprawy. Ważny był dla mnie moment celebracji o imieniu chrześcijańskim, kiedy uświadomiłam sobie jakiego mam potężnego patrona i że znaczenie mojego imienia powinnam wcielać w swoje życie. Za ten czas Chwała Panu! Gabrysia

Spędzenie tegorocznych Świąt Wielkanocnych w gronie oazowym, było dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Triduum w formie rekolekcji umożliwiło mi skupienie się na duchowym przeżyciu Świąt i zostawienie w tyle wszystkich przyziemnych spraw. Liturgia Męki Pańskiej w niesamowity sposób pozwoliła mi zrozumieć to, że śmierć Chrystusa nie jest tylko faktem historycznym, ale wydarzeniem wciąż aktualnym, a my sami przez swoje grzechy mamy udział w Jego ukrzyżowaniu. Również zmartwychwstanie Jezusa przestało być dla mnie czymś, co miało miejsce dwa tysiące lat temu, a stało się cudem, którego mogę doświadczyć za każdym razem, gdy sięgam po Boże Miłosierdzie. Podczas tych rekolekcji Jezus prawdziwie zmartwychwstał w moim sercu. Magda

Galeria zdjęć – kliknij, by zobaczyć więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj