Po dwóch latach świętowania podczas uroczystych gal jubileuszowych powróciliśmy do naszego stałego rytmu obchodzenia Święta Patronalnego. Zebraliśmy się z niemniej radosnym i pełnym otwartości na drugiego nastawieniem, by wspólnie dziękować za dar naszego Ruchu i zawierzać się Niepokalanej, naszej patronce.

Spotkaliśmy się 7 grudnia rano w archikatedrze lubelskiej na obrzędzie włączenia do deuterokatechumenatu młodych po ONŻ I stopnia, którzy weszli na drogę uczniów Chrystusa i teraz w formacji poprzez pogłębione doświadczanie podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej podejmują zobowiązania ruchu odnowy Kościoła. 37 osób wyraziło gotowość podążania tą drogą, czym przynieśli ogromną radość całej zgromadzonej wspólnocie.

Szczytowym punktem naszego dnia wspólnoty była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Artura Mizińskiego. W tym punkcie naszego świętowania uczestniczyło nas najwięcej, katedra pękała w szwach – dobrze było zobaczyć znajome twarze i trwać razem nam modlitwie.

W swoim słowie biskup wyraził ogromną wdzięczność za dar naszej formacji i posługi, za wierność Jezusowi. Zachęcał nas do spojrzenia na życie Maryi naznaczone trudem, cierpieniem i wyzwaniami jako inspirację dla naszej codzienności. Przez takie przeżywanie zwykłych, przyziemnych spraw jest Ona nam bliska, nie jest tylko piękną postacią z obrazu. Zostaliśmy zachęceni, by z radością patrzeć w przyszłość i podejmować konkretne misje w Kościele, Ruchu i świecie.

Popołudniowa część obchodów naszego Święta upłynęła nam w budynkach Caritas. Po posileniu się na agapie przeszliśmy do auli na dalszą część obchodów. Na początku wysłuchaliśmy konferencję Anny Pełki, dyrektora IFB pt. „Misja szukania prawdy i życia w wolności”. Zostaliśmy w niej zaproszeni do odkrywania prawdziwej wizji człowieka w zamyśle Bożym i kształtowania swojego życia według wskazówek naszego Założyciela, wykorzystując m. in. strategię KWC, hasło Prawda – Krzyż – Wyzwolenie.

Po wysłuchaniu katechezy podziękowaliśmy ustępującym odpowiedzialnym diakonii specjalistycznych, a nowi otrzymali nominacje do pełnienia tej posługi.

W diakonii liturgicznej podziękowaliśmy Pawłowi Piwnickiemu za 3 lata posługi, a na jego miejsce został powołany Piotr Chołdzyński. Diakonia ma także nowego moderatora, ks. Pawła Szczyglińskiego.

W diakonii życia nowymi odpowiedzialnymi w miejsce Krystyny i Sławomira Piotrowskich zostali Elżbieta i Piotr Trubiłowicz.

Wyraziliśmy wdzięczność za posługę ks. Pawła Zdybla w diakonii muzycznej, a na jego miejsce moderatem został ks. Marek Sawicki.

Nowego moderatora, ks. Tadeusza Faca, ma także diakonia wyzwolenia.

Czas na auli był także kolejną odsłoną przyznanych wyróżnień „Kłosy oazy”. Tym razem moderator diecezjalny wraz z parą diecezjalną wręczyli 3 statuetki. Tegorocznymi laureatami zostali: Maria i Wiesław Dworniccy, ks. Sławomir Jargiełło, Elżbieta i Tomasz Bielawscy.
Na naszej stronie można zapoznać się z sylwetkami wyróżnionych osób.

Zwieńczeniem Święta Patronalnego było słowo moderatora skierowane do naszej wspólnoty, gdzie mogliśmy w sposób szczególny dostrzec znaki nadziei w naszym Ruchu, ale i wokół nas. Dziękujemy za wszystkie wyrazy jedności od kapłanów związanych z oazą, jak i od przedstawicieli innych wspólnot. Usłyszeliśmy także nowiny z toczących się prac w naszym domu w Zalesiu. Zostaliśmy w tym spotkaniu bardzo umocnieni i posłani do naszej codzienności.

Dziękujemy wszystkim za obecność i liczymy, że już niedługo znów się spotkamy.
Zachęcamy, by wrócić do homilii i konferencji z naszego Święta Patronalnego – są dostępne na naszym kanale YouTube.
Chwała Panu!