W Lublinie, 15 października 2021 r. już po raz trzynasty będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, przy ul. Skierki 12, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko.

Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku, wydarzenie to gromadzi  kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. tzw. poronieniu). Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie rodziców dzieci utraconych oraz ich rodziny i przyjaciół do wspólnej modlitwy!

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzyliśmy także  Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci.  Jej papierowa wersja, będzie wyłożona w Kościele  pw. bł. Jerzego Frassatiego, ul. Skierki 12, Lublin, przez Mszą św.  Cały rok zapraszamy również rodziców do wpisywania swoich dzieci do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych, znajdującej się na naszej stronie internetowej: http://rodzicepostracie.lublin.pl/. Swoje zmarłe dzieci wpisują tam rodzice nie tylko z Lublina, ale z całej Polski, a także z zagranicy.

Zapraszamy również na comiesięczne Msze Św. w intencji Rodziców Dzieci Utraconych  oraz wspólne spotkania po nich w każdą  pierwszą sobotę miesiąca (począwszy od listopada br.), o godz. 14.00,  w  Kościele p.w. bł. Jerzego Frassatiego w Lublinie, ul. Skierki 12.

Trwa zbiórka na budowę Grobu Dziecka Utraconego w Lublinie.  

Chcemy stworzyć, pierwsze w Lublinie, miejsce pamięci dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Komunalnym ,,Majdanek”. W miejscu, gdzie docelowo ma stanąć pomnik, udało się już postawić symboliczny krzyż. Dokładna lokalizacja grobu: Cmentarz na Majdanku, Lublin- Adres grobu: S8 Z18 rząd 2, numer 3i4.

Chcemy, aby to miejsce pełniło funkcję pomnika pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go, gdzieś daleko, poza Lublinem, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem. Chcemy też, aby pełnił on funkcję katechetyczną dla wszystkich odwiedzających cmentarz.

Jest to inicjatywa społeczna, szukamy więc darczyńców oraz sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć budowę takiego miejsca w Lublinie. Koszt budowy szacowany jest na ok. 100.000 złotych.

Możliwości wsparcia:

Wpłaty internetowe: https://wspieram.oaza.pl/campaigns/budowa-grobu-dziecka-utraconego-w-lublinie/

Wpłaty na konto bankowe:

Diakonia Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Lubelskiej

Nr konta: 17 1240 1503 1111 0010 7046 2321

dopisek ,, pomnik dziecka utraconego”

Organizatorzy:

Diakonia Życia Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Lubelskiej

Rodzice Dzieci Utraconych