Miniony tydzień był intensywnym czasem w kontekście prowadzonych prac w Zalesiu (i nie tylko). Ale od początku!

27-28.07.2021
Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się we wtorek i środę w akcję „Podaj cegłę” i w ciągu dwóch popołudni przełożyli na nowe palety ok. 13.000 cegieł, które były złożone w Matczynie na naszej działce. Czekały tam około 20 lat na wykorzystanie. Niestety palety na których była złożona cegła nadszarpnął czas i konieczne było przełożenie jej na nowo. Dziękuję ofiarodawcom, którzy przekazali łącznie 44 palety na złożenie cegieł oraz 4 bigbagi na zebranie pokruszonych odłamków – wszystko to wykorzystamy w Zalesiu. Otrzymaliśmy także min. paczkę rękawic roboczych, aby „miejskie ręce nie dostały odcisków” – dziękujemy! Łącznie pracowały 33 osoby!

29-31.07.2021
Bartek, który deklarował pomoc na czwartek przy przerzucaniu cegieł był niepocieszony, że praca już została wykonana. Ale jak mówi klasyk (xJK), jeśli człowiek ma chęć do pracy, to nie można go powstrzymywać, tylko ją znaleźć! Tym samym razem z moderatorem pojechali kosić działkę w Zalesiu. Doskonale sprawdzili się jako operatorzy kos spalinowych. Jednak finał koszenia odbył się w sobotę, kiedy Adam Stachyra z synem Miłoszem przyjechali traktorem z tzw. „tłuką” i znacząco posunęli prace porządkowe na działce. W te dwa dni pracowało 10 osób! – Dziękujemy!

20-31.07.2021
W międzyczasie w samej szkole trwały prace przy zbijaniu tynków, usuwaniu ścian działowych, które należy wyburzyć oraz stolarki okiennej. Tak naprawdę budynek w tym momencie wygląda jak z apokaliptycznych filmów. Ale chcemy tym samym przy adaptacji zadbać o jakość wykonania, aby za kilka lat nie powtarzać tych samych prac. Tymczasem w centrum dowodzenia trwały prace polegające na składaniu zapytań ofertowych dotyczących kolejnych etapów prac przewidzianych na ten rok.

17.07.2021 (trochę od końca)
Zostały odebrane cegiełki – ulotki, z którymi ks. Jerzy wędruje niczym żebrak po diecezji prosząc ludzi o modlitwę i wsparcie materialne naszej inwestycji. Ludzie w większości życzliwie i ze zrozumieniem odnoszą się do działań, widzą sens powstania domu oazowego i dopingują do wychowywania kolejnych pokoleń w duchu katolickim i patriotycznym. Niewątpliwie ważnym elementem jest zaangażowanie oazowiczów danej parafii i rejonu przez pomoc w rozdawaniu cegiełek i zbieraniu ofiar. To dla parafian znak, że ksiądz nie jest w tym wszystkim sam.
Dotychczas odwiedziliśmy parafie:
18.07.2021 – św. Brata Alberta w Puławach
1.08.2021 – św. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie.
W najbliższym czasie odwiedzimy
8.08.2021 – św. Antoniego w Lublinie
8.08.2021 – Matki Bożej Częstochowskiej w Oleśnikach (tu ofiary będzie zbierał ks. Konrad Żyśko)
15.08.2021 – św. Marii Magdaleny w Łęcznej
29.08.2021 – św. Jana Nepomucena w Dorohusku

Od początku ogłoszenia inwestycji zostało utworzone konto na które można wpłacać ofiary na ośrodek w Zalesiu. Dziękujemy wszystkim, którzy złożyli na ten cel ofiary. Dziękujemy zwłaszcza tym, którzy zadeklarowali regularne wpłaty, także tzw. „dziesięcinę”. O wszystkich dobrodziejach pamiętamy w modlitwie we wtorkowej mszy świętej.

Co dalej?
Na ten tydzień zaplanowane jest przewiezienie części cegły z Matczyna do Zalesia. Stąd potrzebna pomoc!
W sobotę 7.08.2021 o godz. 9.00 chcemy roznieść cegłę przywiezioną do Zalesia do miejsc, gdzie będą stawiane ściany działowe. Stąd zapraszam mężczyzn do pomocy. Chętnych proszę o wcześniejszy kontakt – 609574034. Podobne prace będą wykonywane także w przyszłym tygodniu.
Wykwalifikowanych elektryków i hydraulików, którzy chcieliby pomóc przy instalacjach – proszę o kontakt. Może to być „jednodniówka”, czyli w ramach diakonii podjęcie jednego dnia pracy na rzecz naszego oazowego domu. A może „jednodniówka” to zaproszenie dla każdego oazowicza?

Wszystkich proszę o modlitwę i zaangażowanie na miarę swoich możliwości. Z Panem Bogiem!

ks. Jerzy Krawczyk