W czwartek 21 marca, w kaplicy na Sławinku członkowie młodzieżowych grup deuterokatechumenalnych przeżywających pierwszy rok formacji zgromadzili się na wspólnej celebracji IV Kroku ku dojrzałości chrześcijańskiej – Kościół – pielgrzymujący lud Boży. Tym samym zamknęliśmy etap dogmatyczny drogowskazów, który miał nauczyć nas podstawowych relacji do Boga.

Oto krótkie świadectwa dwóch uczestniczek:

W czwartek powitaliśmy pierwszy dzień wiosny piękną celebracją. Było to podsumowanie IV kroku – „Kościół”. Celebracja ta przybliżyła nam rolę Kościoła w życiu i wspólnie doszliśmy do wniosku, że jest on nieodłącznym elementem drogi do Boga. Ustaliliśmy również, ze „Kochamy Kościół!”

Gabrysia


Celebracja 4. kroku otworzyła mi oczy na wiele spraw. Zrozumiałam, że wszyscy tworzymy jedną wspólnotę, nie tylko księża, siostry zakonne, tylko MY, jako ludzie ochrzczeni. Powinniśmy być zawsze skupieni na Jezusie. On sam nas wybrał byśmy przy nim trwali i nazywa nas „Ludem Bożym”. To stwierdzenie głęboko mnie poruszyło, ponieważ zrozumiałam, że mimo naszych grzechów, należymy do Boga, to my tworzymy Kościół, jesteśmy jego ludem choć nie jesteśmy idealni. On nas takimi chciał, z wadami, niedoskonałościami. Można powiedzieć, że tworzymy świętą wspólnotę, choć sami jesteśmy grzeszni. Dlaczego? Bo głową jej jest Chrystus. To on umacnia nas i każdego powołuje (bez wyjątku) oraz od nas zależy czy odpowiemy na jego wezwanie. Wszyscy mamy inne zadania do wypełnienia, lecz każde jest istotne i ważne. Tworzymy jedność. Jesteśmy zarówno zgromadzeniem widzialnym, jak i wspólnotą duchową. Potrzebujemy wiary, aby odkrywać piękno Kościoła. Kierowany przez Jezusa jest narzędziem do zbawienia ludzi. To niesamowite, jaki dar nam pozostawił Jezus, że do tej pory jest jak najbardziej aktualny i nie stracił na ważności. Po tym widać, jak wielką miłością nas Bóg ukochał, skoro chciał, abyśmy uczestniczyli w jego planie i nie zostawił nas samych. Powinniśmy się kierować w tym wszystkim przykazaniem miłości. Kościół trwa i będzie trwać, bo kieruje nim najpotężniejszy władca, Jezus!

Agata

Zapraszamy do śledzenia informacji o terminach kolejnych celebracji na Facebooku oazowym, byśmy mogli towarzyszyć młodym w poznawaniu charyzmatu.