Tradycyjnie XIII dnia oazy, gdy przeżywamy tajemnicę Zesłania Ducha Świętego spotkaliśmy się na Dniu Wspólnoty.

DW 2019

Kilkaset osób – dzieci z ODB II°, młodzież z OND II°, ONŻ I°, ONŻ II°, ONŻ III° (archidiecezja poznańska) oraz rodziny z OR II° (diecezja opolska) przyjechało 29 lipca do chełmskiej bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od radosnego i pełnego entuzjazmu zawiązania wspólnoty, a potem przeszliśmy do zaprezentowania naszych oaz. Przez piosenkę, znak i krótki meldunek mieliśmy okazję zobaczyć jak swoje rekolekcje przeżywały poszczególne stopnie. Jak zawsze pomysłowość i kreatywność oazowiczów stanęła na wysokim poziomie – to był bardzo ubogacający czas.

Na Dzień Wspólnoty przyjechali nie tylko oazowicze z II turnusu; wiele osób które nie były w tym czasie na rekolekcjach również do nas dołączyło.

Po mniej formalnej części spotkania udaliśmy się do kościoła Na Godzinę Świadectw – przedstawiciele z każdej oazy powiedzieli nam co przeżywali i jak Bóg w sposób szczególny dotknął ich serca. Widać było, że już teraz możemy dostrzegać owoce rekolekcji.

DW 2019

Najważniejszym punktem dnia była Eucharystia. Przewodniczył jej biskup Mieczysław Cisło. W homilii mówił nam, że to, co najbardziej upodabnia nas do Boga to miłość. Przez nią jesteśmy na Jego wzór i podobieństwo. Zachęcał nas, by przez kochanie drugiego człowieka i przebaczenie być świadkiem wolności i nieść ją tam, gdzie jej brak. To działanie ma przyczyniać się do wyzwalania innych. Doświadczenie Wieczernika uzdalnia do tego, by móc to robić z odwagą.

Eucharystię ubogacał śpiew ogromniej i pięknie śpiewającej diakonii muzycznej stworzonej z uczestników i animatorów oaz wakacyjnych. W przeciągu krótkiego czasu udało się stworzyć im coś wspaniałego, a dzięki ich posłudze cała wspólnota mogła przez śpiew chwalić Boga.

Potem nastąpił czas Agapy – by pokrzepić ciało, zarówno pokarmem, jak i zabawą. Znalazł się także czas na rozmowę z drugim człowiekiem, pierwszą wymianę refleksji i niesamowitych przeżyć z rekolekcji albo też spotkanie rodzeństwa 😉

Na zakończenia Dnia Wspólnoty wzięliśmy udział w Godzinie odpowiedzialności i misji, a wielu uczestników rekolekcji włączyło się w dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej.

Za czas tego pięknego spotkania, za owoce rekolekcji, za Ruch Światło-Życie – Chwała Panu!

Relacja w Gościu Niedzielnym -> https://lublin.gosc.pl/doc/5738473.W-Chelmie-spotkali-sie-oazowicze-przezywajacy-rekolekcje