W piątkowy wieczór (2 grudnia 2022 r.) lubelscy oazowicze rozpoczęli świętowanie obchodów Jubileuszu 50-lecia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. Wszyscy, którzy przybyli na Katolicki Uniwersytet Lubelski im. św. Jana Pawła II uczestniczyli w pełnej wspomnień i wzruszeń Gali.

Każdy z gości został powitany w Biurze Jubileuszu koordynowanym przez Patrycję Ziarkiewicz i każdy otrzymał pakiet jubileuszowy oraz mógł spojrzeć na ekrany z prezentacją oazowych zdjęć. Otwarcia Gali jubileuszowej dokonał ks. Jerzy Krawczyk – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, a słowo powitania wygłosił także ks. prof. Mirosław Sitarz prorektor ds. misji i administracji KUL. Dalszą część uroczystości poprowadzili Anna i Radek Hałasowie oraz Wiktoria Siwek i Kuba Kopacki. Piękno całej gali podkreślał śpiew Diecezjalnej Diakonii Muzycznej pod przewodnictwem Katarzyny i Kazimierza Kraczoniów. Należy podkreślić, iż tego wieczoru wybrzmiała po raz pierwszy piosenka jubileuszowa, wykonana przez Diecezjalną Diakonię Muzyczną, a skomponowana specjalnie z okazji Jubileuszu. Słowa napisał Andrzej Kowalczyk, a muzykę ułożył Paweł Bury.

Główną część uroczystości stanowił Wieczór Wspomnień z wyjątkowymi członkami Ruchu, wśród których byli: ks. Marek Maj, Bożenka Białopiotrowicz, Ela i Witold Kowalczykowie, Jurek Biegała i Marian Czajczyk. Wieczór ze wspomnieniami przeniósł zebranych oraz oglądających bezpośrednią transmisję online w lata minione, gdzie w naszej diecezji działali: Założyciel Ruchu ks. Franciszek Blachnicki oraz Jego najbliżsi współpracownicy: ks. Wojciech Danielski i s. Jadwiga Skudro. Pojawiły się radosne i wzruszające wspomnienia o tych wyjątkowych dla Ruchu osobach oraz o pierwszych oazach na terenie diecezji lubelskiej. Przedłużeniem tych wspomnień i próbą uchwycenia ich w czasie minionych 50 lat podzieliła się także Paulina Studzińska-Jaksim, która opowiedziała o Wystawie jubileuszowej przygotowanej razem z Zespołem. Uroczystego otwarcia Wystawy dokonał ks. Marek Urban, moderator diecezjalny Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej oraz jej Autorka. Wystawa jubileuszowa, która będzie odwiedzała parafie naszej diecezji, jest wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wzrastania dzieła Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Lubelskiej.

Piękny i uroczysty wieczór jubileuszowy zakończyły wspólne Nieszpory poprowadzone przez ks. Marka Urbana. Po tej wspólnotowej modlitwie wszyscy zebrani odśpiewali razem „Zjednoczeni w Duchu”, oczekując już zapowiedzianych sobotnich wydarzeń w Archikatedrze i na KUL, o których napiszemy już niebawem.

Obchody Gali jubileuszowej transmitowano bezpośrednio na kanale YouTube. Z wydarzenia pozostał zarchiwizowany materiał. Zadania w tym zakresie podjął niezastąpiony Zespół koordynowany przez Kacpra Skórę.

W organizację i obsługę wydarzenia włączyli się przedstawiciele różnych wspólnot Ruchu Światło-Życie. Wspólna praca i pełne entuzjazmu zaangażowanie ukazywały bogactwo, jedność i życzliwość całej naszej wspólnoty.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego dnia Gali Jubileuszowej:
Galeria 1 – zdjęcia wykonane przez Andrzeja Jaksima oraz
Galeria 2 – zdjęcia wykonane przez Agatę Gajowiak
Galeria 3 – zdjęcia wykonane przez Julię Sroczyk.

Film z piątku nagrany przez zespół Kacpra Skóry:

Przygotowali:
Paulina i Andrzej Jaksimowie
Diakonia Komunikowania Społecznego