Gdy mury rosną… w Zalesiu… #zDziennikaBudowy

0
1615

Choć dawno nie było szczegółowych informacji o pracach w Zalesiu, nie znaczy to, że nic się nie dzieje. A dzieje się wiele. W ostatnim czasie większe i mniejsze grupy wolontariuszy pracowały (obok profesjonalnych ekip budowlanych) nie tylko w Zalesiu. Zostaliśmy tak pochłonięci pracą, że już dawno nie zamieściliśmy wpisu.

7.08.2021
Kilkuosobowa grupa z Rejonu św. Józefa w Łęcznej pełna zapału i energii skuwała tynki i wyrzucała gruz. Tego samego dnia dotarł pierwszy transport cegły z Matczyna. W następnych dniach prace były kontynuowane. Tym samym prace rozbiórkowe zmierzały ku końcowi (jak się później okazało tutaj praca nie ma końca).

Równolegle postępują prace przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Chociaż do białego montażu jeszcze daleko, to przynajmniej są już wytyczone przebiegi kanalizacji 😉

14-16.08.2021
Dzięki uprzejmości Dyrektora Domu Rekolekcyjnego na „Jabłuszku” w Nałęczowie mogliśmy wziąć drewniane łóżka, które choć w dobrym stanie, muszą opuścić czerwony dom, gdzie rozpoczyna się kapitalny remont. Pozyskane meble zostały schowane w bezpiecznym miejscu.

18-20.08.2021
Prace użytecznie potrzebne, czyli noszenie cegieł w oznaczone miejsca, aby ściany mogły powstawać, a kiedy zaczęły rosnąć, mogliśmy zobaczyć jak finalnie będzie wyglądał układ pokoi. A wygląda „trochę jakby luksusowo” nie dlatego, że jest meblościanka na wysoki połysk, ale dlatego, że nasz dom będzie przyjazny i widny! A to za sprawą finalizacji zamówienia okien i drzwi zewnętrznych. I chociaż realizacja nastąpi za 6-8 tygodni, to już się cieszymy ciepłem domu!
Została rozpoczęta procedura wyboru dostawcy kotłów C.O.

26.08.2021
Po kilkudniowej nieobecności na budowie (SMAL, Podsumowanie Oaz w Krościenku) wchodzi się powoli jak do innego budynku… A to za sprawą rosnących ścian! Nie tylko z cegły, ale i z betonu komórkowego, co powinno dać najlepsze efekty. Jednocześnie podjęto decyzję o wzmocnieniu stropów przez dodatkowy dwuteownik wsparty na słupach. Ma to zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Kierownik budowy, nasz brat ze wspólnoty Piotr Chołdzyński pilnuje i realizuje inwestycji „jak dla siebie”… bo w sumie robimy to dla siebie 😉

9.09.2021
Jeśli moderator jest u św. Andrzeja Boboli, to wiedz, że coś się dzieje… A jak zwykle dobijają targu. Tylko nie zdradzają jeszcze szczegółów. Może to pozornie niezwiązana informacja, ale pewnie będzie mieć skutki dla naszej budowy…

W tym samym czasie architekci dokonują rewizji planów rozbudowy Ośrodka.

17.09.2021
Po powrocie z rekolekcji moderator nie mógł odnaleźć się w gąszczu powstałych ścianek działowych, powstałych pokoi, łazienek, korytarzy… A raczej zaczyna to wszystko wyglądać. Jakby prace się ciągle posuwały.

Instalacja hydrauliczna już jest w większości rozprowadzona i przygotowana do dalszych prac. A czas nagli!

Plan koncepcyjny architektów (i odpowiedź na nasze potrzeby) wymusił zwiększenie powierzchni rozbudowy. W dobudowanej części znajdziemy na parterze hol, kuchnię, jadalnię i salę konferencyjną (po 80-100 osób każde), zaś na piętrze kaplicę z zakrystią oraz pokojami (w ten sposób całość ośrodka będzie mieściła ok. 80 miejsc noclegowych)

8.08-19.09.2021
Od ostatniego wpisu odwiedziliśmy kolejne parafie prosząc o wsparcie przebudowy naszego domu:

8.08.2021 – św. Antoniego w Lublinie
8.08.2021 – Matki Bożej Częstochowskiej w Oleśnikach (tu ofiary zbierał ks. Konrad Żyśko)
15.08.2021 – św. Marii Magdaleny w Łęcznej
29.08.2021 – św. Jana Nepomucena w Dorohusku
5.09.2021 – Narodzenia NMP w Chełmie
19.09.2021 –  św. Stanisława i św. Marii Magdaleny w Dzierzkowicach

Łącznie udało się zebrać ok. 30.000 zł podczas zbiórek w parafiach oraz 15.000 zł na utworzone w tym celu konto. Jest to niespełna 1/3 kwoty, którą musimy zebrać (156.400 zł) jako wkład własny do końca listopada. Pozostało w zasadzie dwa miesiące na dokonanie tego celu. Jak zauważyło jedno z małżeństw podczas Rozpoczęcia roku pracy DK: „skoro mamy ponad tysiąc rodzin w Ruchu naszej Archidiecezji, to wystarczy 160 zł od rodziny aby te środki zebrać”. Nie chcemy od nikogo wymuszać nawet złotówki. Każdy z nas w sumieniu może zdecydować czy i na ile chce i może uczynić to dzieło swoim. Dziękuję każdemu: dzieciom, młodzieży, dorosłym, rodzinom, paniom z INMK i kapłanom-moderatorom za każdą, nawet symboliczną wpłatę.
Szczegółowe rozliczenie może zostać przedstawione po wcześniejszym umówieniu w Centrum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.

Osoby, które chciałyby złożyć ofiarę na ten cel, mogą to uczynić wpłacając na konto:
Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej
61 1240 1503 1111 0011 0705 1287
tytułem: na cele kultu religijnego – Zalesie (można odliczyć od podatku w rocznym rozliczeniu)

Co dalej?
Przede wszystkim się módlmy! Ciągle brzmią mi w uszach słowa:
„Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli miasta Pan nie ustrzeże,
daremnie czuwają straże” Ps 127, 1

Niebawem rozpoczną się prace elektryczne. W październiku powinny zostać zamontowane okna i drzwi zewnętrzne. W dalszym ciągu będą prowadzone prace budowlane (ściany działowe) i hydrauliczne. W zasadzie na ten moment uznajemy wykonanie i zakończenie I etapu prac przewidzianych w ramach otrzymanego dofinansowania. Jeżeli znajdzie się sponsor lub sami znajdziemy środki na dalsze prace, będą się one posuwały. Aktualnie czekamy na wycenę tynków (gdyby udało się je wykonać własnym sumptem, moglibyśmy w międzyczasie prowadzić prace wykończeniowe).

W dalszym ciągu prowadzimy zbiórki w Kościołach naszej Archidiecezji. I tak w najbliższym czasie będziemy prosić o wsparcie parafian:
26.09.2021 – par. Miłosierdzia Bożego w Puławach
3.10.2021 – par. Świętej Rodziny w Chełmie
10.10.2021 – par. św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie

Pan Bóg jest dobry! Wszystkich proszę o modlitwę i zaangażowanie na miarę swoich możliwości. Z Panem Bogiem!

ks. Jerzy Krawczyk