„Osobowe spotkanie z Chrystusem, to jest istota Żywego Kościoła,
Wspólnota w wymiarze wertykalnym, z której jak ze źródła powstaje wspólnota horyzontalna, międzyludzka, braterska;
to jest samo sedno tajemnicy Żywego Kościoła
i to jest również samo sedno, istota naszego charyzmatu.”
ks. Franciszek Blachnicki
Lublin, 1.12.2023 r.
Drodzy członkowie Ruchu Światło-Życie!
Szczególny czas łaski – rok jubileuszowy Ruchu Światło-Życie w naszej Archidiecezji dobiegł końca. Można by napisać, że dopiero co rozpoczynaliśmy go galą w 2022 r., a tuż przed nami podsumowanie tego czasu, na którym zbierzemy się ponownie w archikatedrze lubelskiej oraz w murach KUL w dniach 8-9 grudnia. Ileż radości i wzruszeń przyniósł on oazowiczom! Spotkania po latach, dostrzeganie owoców trwania na drodze formacji i spoglądanie z nadzieją w przód, bo jako wspólnota mamy wiele do zaoferowania współczesnemu światu: rodzinie, młodym ludziom, społeczeństwu. Charyzmat pozostawiony przez Czcigodnego Sługę Bożego księdza Franciszka Blachnickiego daje nam szansę na ożywianie naszej wiary, naszych parafii i wszystkich miejsc, gdzie na co dzień stawia nas Bóg. Prowadzące nas w tym roku formacyjnym hasło „Kościół żywy” przynagla nas do stawiania sobie pytania, co jest gwarancją tej żywotności i co możemy zrobić, by nie być tylko biernymi, a wręcz martwymi Jego członkami.
Miniony rok to także inne wydarzenia, gdzie odkrywaliśmy w różnych wymiarach dar Ruchu. Warto tu wspomnieć kolejne stacje naszego jubileuszu: premierę I tomu albumu jubileuszowego, majową Wyprawę Otwartych Oczu na Roztocze, jubileuszową pielgrzymkę do Krościenka nad Dunajcem, a zwłaszcza cenne spotkania ze świadkami życia ks. Franciszka Blachnickiego, s. Jadwigi Skudro oraz ks. Wojciecha Danielskiego. W listopadzie hucznie świętowaliśmy podczas balu z okazji 50-lecia Domowego Kościoła.
Ten czas splótł się również z ważnymi dla całego Ruchu Światło-Życie jubileuszami: 50-leciem aktu oddania Go Niepokalanej Matce Kościoła, 65-leciem istnienia INMK, 50-leciem istnienia Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu oraz 50-leciem Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej, gdzie swoją przestrzeń wzrostu mogą odnaleźć kapłani. Wielu z nas wyruszyło do Krościenka nad Dunajcem oraz Częstochowy, skorzystało z okazji do wspólnego pielgrzymowania i doświadczenia Ruchu w wymiarze ogólnopolskim, światowym.
Cieszymy się, że podczas tak wielu spotkań udało nam się wspominać wydarzenia, postacie i przesłanie zostawione nam przez Założycieli naszej wspólnoty, ale także dziękować dobremu Bogu za wszelkie dobro jakie stało się udziałem tak wielu osób w 50 latach istnienia Oazy na naszych terenach. Dziesięć osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstawania i rozwoju Ruchu w diecezji, zostało uhonorowanych statuetkami „Kłosy oazy”. Następni otrzymają je podczas gali 9 grudnia. Chcemy w kolejnych latach kontynuować przyznawanie tego wyróżnienia. Piękną pamiątką złotego jubileuszu będą dwa tomu albumu, które udało się nam przygotować dzięki zaangażowaniu wielu oazowiczów. Wspomnienia, świadectwa, zdjęcia – to wszystko składa się na wielką mozaikę historii lubelskiej oazy za którą wszystkim autorom oraz redaktorom albumu dziękujemy. Wspaniałą dokumentacją tego czasu są także świadectwa najstarszych oazowiczów z diecezji, którzy stoją u początków Ruchu na Lubelszczyźnie. Można je odnaleźć i odsłuchać na naszym kanale YouTube.
W czerwcu udało się zakończyć remont w jednym z domów ośrodka Ruchu na Sławinku. Prace były prowadzone na poziomie -1 w domu z kaplicą. Najpierw osuszono wszystkie pomieszczenia. Trzy pokoje, które tam się znajdują, mają swoje łazienki. Oprócz tego wyremontowano aneks kuchenny. Wszystkim za modlitwę i okazane wsparcie dziękujemy. Zapraszamy gorąco do wspólnej modlitwy w ośrodku – w każdy wtorek o godz. 18.00 jest tam odprawiana msza święta w intencji Ruchu Światło-Życie naszej Archidiecezji, a w każdy czwartek nieszpory i adoracja o godz. 19.00.
Kolejnym etapem naszego jubileuszu był udział w 45. Pieszej Pielgrzymce Lubelskiej na Jasną Górę – „Drogowskazy Nowego Człowieka”. Zostaliśmy partnerami tego wydarzenia: moderator diecezjalny ojcem duchownym wędrujących do Częstochowy, zaś kilku oazowiczów przygotowało konferencje oparte na 10 krokach ku dojrzałości chrześcijańskiej, które codziennie odsłuchiwali pielgrzymi. Na szlaku można było spotkać wielu członków Ruchu, ucieszyć się sobą nawzajem i wspólnym trudem wędrówki. Dzięki tej inicjatywie wiele osób usłyszało o ks. Franciszku Blachnickim i o tym czym jest Ruch Światło-Życie.
W październikowe wieczory, przez projekcję „Lublin śladami Blachnickiego” we wnętrzu kościoła pw. bł. Piotra Jerzego Frassati, poznawaliśmy związki naszego założyciela z Kozim Grodem. W ramach wydarzenia organizowanego we współpracy z Fundacją Dantis oraz parafią przygotowany został mapping wraz z muzyką i narracją lektorską dotyczącą działalności księdza Franciszka w Lublinie. Zainteresowani otrzymali także przygotowany folder ukazujący Blachnickiego w naszym mieście.
Dzięki ogromnej hojności wielu oazowiczów, mogliśmy wesprzeć Ruch Światło-Życie w Kenii. Podczas zbiórek na RDW udało nam się pozyskać 9344, 99 zł, 3,08€ i 0,01$. Zakupione za te pieniądze rzeczy i pozostałe środki ks. Jerzy zawiózł do ośrodka Shalom Home. Warto wspomnieć, że już od 2014 r. do Afryki regularnie przyjeżdżają animatorzy z Polski, Ruch podejmuje tam działania charytatywne i formacyjne. We wspomnianym domu od marca 2020 r. na stałe przebywa animatorka z Archidiecezji Krakowskiej – Ewa Korbut, która koordynuje działania na miejscu i wspiera proces kształtowania się oazy na tamtejszych ziemiach.
Ostatni czas to także intensywne prace przy powstawaniu naszego ośrodka w Zalesiu. Dzięki hojności Boga, nieodzownym wsparciu merytorycznym i finansowym Archidiecezji Lubelskiej oraz ofiarności wielu darczyńców, dom rozrastał się na naszych oczach. W istniejącej części została zamontowana kotłownia, parapety wewnętrzne, klimatyzacja, zabudowano wszystkie instalacje, wykonano nowe wylewki. Udało się także położyć płytki w części łazienek. Nadbudowaliśmy jedno piętro, by zwiększyć liczbę pokoi dla gości, a całość budynku mamy nadzieję przykryć dachem. Rozpoczęła się też rozbudowa ośrodka, w nowej części swoje miejsce znajdą: kuchnia, jadalnia, sala konferencyjna na dole budynku, a wyżej kaplica oraz kolejne pokoje. Cieszymy się, że udało nam się kilka razy spotkać na wspólnych pracach na terenie wokół domu. Niech Bóg prowadzi to dzieło dalej, abyśmy mogli jak najszybciej otworzyć nasz dom.
Przed nami kolejny rok, mogłoby się wydawać tak zwyczajny czas formacji w grupach, kręgach, wspólnotach. Jednak to w tej prostej, często przeżywanej w zabieganiu i troskach, codzienności tkwi sedno życia i naszego rozwoju. Rekolekcje, dni wspólnoty, wiele podejmowanych inicjatyw przez członków naszej wspólnoty to szansa na zgłębianie charyzmatu Ruchu i życie nim coraz bardziej świadomie. To zadanie, by budować żywy Kościół swoją pracą, cierpieniem, trudem, radością i podejmowaniem nowych wyzwań codzienności z wiarą. To jak kształtujemy oazę w tym momencie ma znaczenie dla kolejnych pokoleń. Już w kwietniu 2024 r. spotkamy się na V Kongregacji Diakonii Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Lubelskiej. Chcemy w tych dniach w atmosferze modlitwy, zasłuchania w głos Pana, a nade wszystko czytania znaków czasu pochylić się nad kondycją Oazy w naszej Archidiecezji. Zawierzajmy się Maryi, patronce Ruchu, by nas w tym wszystkim prowadziła.
Niepokalana Matko Kościoła, spraw aby Kościół żywy stał się żywy we mnie!
ks. Jerzy Krawczyk
Moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej
ks. Marek Urban
Moderator diecezjalny Domowego Kościoła Archidiecezji Lubelskiej
Anna i Jacek Środowie
Para diecezjalna Domowego Kościoła Archidiecezji Lubelskiej