Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus 🙂

Pozdrawiam serdecznie ze słonecznej Boliwii. Mija już prawie miesiąc od mojego przyjazdu tutaj. Początki z jednej strony są dość interesujące, ponieważ na każdym kroku czeka mnie jakaś nowość, a z drugiej strony trochę trudne, gdyż ta nowość nie zawsze
jest łatwa do zaakceptowania. Moje pierwsze tygodnie to w dużej mierze przyglądanie się, poznawanie, obserwowanie, uczenie się. Mam też swoje pierwsze zadania i odpowiedzialności duszpasterskie, ale to wszystko jest tymczasowe. Jakiś „przydział” na stałe czeka mnie najwcześniej za kilka miesięcy.

Pierwsze dni spędziłem pod okiem misjonarza z Polski, a kolejne tygodnie to zamieszkanie u drugiego księdza Polaka. Moim obecnym domem jest parafia św. Krzysztofa w południowej części miasta, ale prawie codziennie dojeżdżam do znajdującej się obok parafii św. Franciszka z Asyżu, i tam pełnię posługę duszpasterską pod nieobecność proboszcza. Taki stan potrwa do końca listopada, kiedy to prawdopodobnie przeniosę się do innej części miasta, pod opiekę kolejnego kapłana z Polski.

Mam za sobą pierwsze misyjne doświadczenia: przewodniczenie Eucharystii i głoszenie homilii – to praktycznie codziennie; także chrzty, namaszczenia chorych, błogosławieństwo szkoły, uczestnictwo w spotkaniach parafialnych i wiele różnych, mniej formalnych rozmów. Jutro czeka mnie Pierwsza Komunia Święta. To piękne doświadczenia, ale też uczące pokory, kiedy najprostsze rzeczy trzeba robić z kartką przed oczami, albo kiedy chciałoby się powiedzieć więcej i lepiej, ale obecna znajomość języka na to nie pozwala… 🙂

Aktualnie przeżywamy trochę trudniejszy czas – w mieście od północy mamy strajk generalny, który może potrwać nawet kilkanaście dni. Część ulic jest zablokowana, są problemy w poruszaniu się po mieście, stąd trzeba trochę kombinować jak pełnić bez problemu w tym czasie posługę, ale jest szansa, że nam się to uda.

Dziękuję za wszelkie pytania o moje samopoczucie i codzienność, za modlitwę i pamięć. Zapewniam Was o swojej modlitwie. Za chwilę idę na spowiedź dzieci i próbę przed I Komunią Świętą.
Zostańcie z Bogiem.

ks. Tadeusz Fac
Santa Cruz de la Sierra, 22 października 2022 r.