Pragniemy z radością poinformować, że ks. abp Stanisław Budzik powołał ks. Marka Urbana do pełnienia posługi moderatora archidiecezjalnego Domowego Kościoła.

Ks. Marek Urban urodził się 23 lipca 1971 roku w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1997 r. z rąk ks. abpa Bolesława Pylaka.

W swoim dotychczasowym życiu kapłańskim zebrał już wiele duszpasterskich i organizacyjnych doświadczeń. Był studentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, katechetą i wikariuszem, prefektem i ojcem duchownym Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Ks. Marek był także Rektorem kościoła pw. Św. Ducha w Lublinie, wikariuszem biskupim ds. młodzieży, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów i ojcem duchownym kapłanów archidiecezji lubelskiej.  

Od czerwca 2015 roku ksiądz Marek Urban jest proboszczem lubelskiej parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego na Kalinowszczyźnie. Ks. abp Stanisław Budzik powołując go wówczas na posługę Proboszcza napisał: „Ksiądz Marek jest kapłanem roztropnym, pokornym i życzliwym, zanurzonym w Bogu i otwartym na człowieka”.

Wielu z nas doskonale pamięta, ks. Marka Urbana pełniącego posługę Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej. Jako były Moderator Diecezjalny doskonale zna naszą wspólnotę, strukturę oraz charyzmaty Ruchu Światło-Życie.

Nowemu Moderatorowi Diecezjalnemu Domowego Kościoła życzymy darów Ducha Świętego, opieki Niepokalanej Matki Kościoła i wstawiennictwa założyciela Ruchu ks. Franciszka Blachnickiego. Zapewniamy także o naszym wsparciu i modlitwie, o którą on sam także gorąco nas wszystkich prosi.

Nominacja ks. Arcybiskupa
Odczytanie nominacji na spotkaniu Diecezjalnej Diakonii Jedności w dniu 1.IX.2022r.
Od lewej: moderator diecezjalny DK ks. Marek Urban, para diecezjalna DK Anna i Jacek Środowie i moderator diecezjalny ks. Jerzy Krawczyk

Paulina i Andrzej Jaksim
Diakonia Komunikowania Społecznego