Ostatnia sobota w Nałęczowie

0
587

Rejon św. Józefa w ostatnią sobotę kwietnia zgromadził się trochę mniej licznie niż zazwyczaj na Rejonowym Dniu Wspólnoty. Tym razem gospodarzem spotkania był krąg z Nałęczowa działający przy parafii Jana Chrzciciela, którego moderatorem jest ksiądz Grzegorz Gut.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od Namiotu Spotkania, aby ze skupieniem i uwagą celebrować wspólnotową Eucharystię z udziałem ks. Zenona Małyszka, ks. Grzegorza Guta i Ks. Pawła Moskwiaka.

Podczas homilii ks. Zenon przypomniał nam, jak wygląda Kościół, który mimo upływu lat wciąż opiera się na silnym fundamencie. Kościół powszechny to ogromne dzieło pozostawione przez naszego Pana, aby współczesny człowiek mógł się zbawić. Temu samemu celowi służy kościół na niższych szczeblach tzw. lokalny (diecezja, parafia, wspólnoty działające w parafiach). Wśród nich Kościół Domowy – rodzina, uświęcająca się w oparciu o bliskość ze Zbawicielem, który jest dla nas, którego czasami szukamy gdzieś daleko, a on jest tak blisko na wyciągnięcie ręki.

Podczas Mszy Świętej jedna z osób złożyła deklarację Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, jako wyraz troski o siostry i braci, którzy są zniewoleni i potrzebują modlitewnego wsparcia.

Dalsze świętowanie przeżywaliśmy w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Lubelskiej – na tak zwanym Jabłuszku. 

Ks. Grzegorz podczas konferencji przytoczył praktyczne przykłady ze swojej posługi duszpasterskiej, jak wspólnota może włączać się aktywnie w Eucharystię. Wskazał również potrzebę angażowania się w życie kościoła osób świeckich, które są potem znakiem i świadectwem dla innych oraz to, że uczestnictwo we Mszy Świętej musi być realne, prawdziwe, z serca, a przede wszystkim świadome.

Po wytężonej pracy w grupach, finałem sobotniego świętowania była wspólna agapa.
Chwała Panu.