Od 28 maja 1998 roku, od 23 lat, członkowie Domowego Kościoła pielgrzymują do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu zawierzyć losy swoich rodzin i kręgów Domowego Kościoła Świętemu Józefowi. 15 maja 2021 r. spotkaliśmy się nie w Kaliszu, ale w kościele Świętej Rodziny w Puławach. Rejon Świętego Józefa już od początku tego roku pracy był odpowiedzialny za organizację pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wierzmy zatem, że Boża Opatrzność poprzez ograniczenia związane z pandemią, doprowadziła nas tego dnia do nowego kościoła wspólnoty parafialnej Świętej Rodziny w Puławach. Tutaj, w wyjątkowym Roku Świętego Józefa i Roku Rodziny, przygotowani duchowo przez nowennę w rodzinach, doświadczyliśmy Bożej mocy, wypraszaliśmy potrzebne łaski, a także była to dobra okazja by przeżyć „charyzmat spotkania” – spotkać znajomych i przyjaciół z naszej wspólnoty, z różnych rejonów naszej archidiecezji.

W pielgrzymce uczestniczyli ks. Marek Sawicki – moderator diecezjalny Domowego Kościoła Archidiecezji Lubelskiej, ks. Marek Maj – wieloletni moderator diecezjalny Domowego Kościoła, a obecnie moderator Rejonu Świętej Barbary w Łęcznej, a także ks. Mariusz Kozina – moderator Rejonu Św. Józefa i ks. Tadeusz Fac – moderator Rejonu Św. Jana Pawła II.

Na pielgrzymkę wybrały się małżeństwa i rodziny z wszystkich rejonów naszej archidiecezji: z Chełma, z Lubartowa, z Łęcznej, z Kraśnika, z Lublina, ze Świdnika, z Puław i wielu innych miejscowości. Szczególną radość na spotkaniu wywołała obecność rodziców z dziećmi.

Bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Komisji Episkopatu Polski, powiedział, że głównym celem Roku „Amoris laetitia”, Roku Rodziny jest doświadczenie piękna małżeństwa i życia rodzinnego. Dlatego w pierwszej części spotkania ks. Marek Sawicki przybliżył nam temat „Piękna małżeństwa i życia rodzinnego w świetle adhortacji Amoris Laetitia”. Potem małżonkowie dzielili się świadectwami, jak formacja w Domowym Kościele wpływa na doświadczenie przez nich piękna i szczęścia małżeństwa i życia rodzinnego. Świadectwami dzieli się kolejno: Agata i Waldemar Miturowie z dziećmi, Justyna i Eryk Kozerowie z dziećmi oraz Elżbieta i Witold Kowalczykowie.

Kulminacyjną cześć pielgrzymki stanowiła Eucharystia, sprawowana według formularza o Świętym Józefie. Pod koniec Eucharystii, po modlitwie po komunii, zawierzyliśmy Troskliwemu Opiekunowi nasze rodziny oraz wspólnotę Domowego Kościoła. Ten sam akt zawierzenia pary diecezjalne odczytały tego dnia podczas diecezjalnych spotkań w całej Polsce.

Bardzo dziękujemy Panu Bogu za dar tej ogólnopolskiej pielgrzymki –przeżywanej w wymiarze diecezjalnym. Dziękujemy gospodarzom tego spotkania – odpowiedzialnym Rejonu Świętego Józefa: Eli i Markowi Kukierom i ks. Mariuszowi Kozinie za organizacyjne przygotowanie tej pielgrzymki. Dziękujemy ks. Ryszardowi Winiarskiemu – proboszczowi parafii Świętej Rodziny za życzliwe i gościnne przyjęcie nas. Dziękujemy Parom Rejonowym za pomoc w organizacji tej pielgrzymki. Wyrażamy wdzięczność osobom z Diakonii Muzycznej (szczególnie Kasi i Kazikowi Kraczoniom oraz Elizie i Łukaszowi Szypulskim), mężczyznom z Diakonii Liturgicznej (zwłaszcza Adamowi Czarnocie i Jackowi Nyszko), a także wszystkim włączającym się w liturgię Eucharystii. Za dokumentację filmową dziękujemy Marcinowi Kawce, a za zdjęcia Erwinowi Staroście. Jesteśmy wdzięczni Diakonii Słowa za posługę, a wszystkim przybyłym do kościoła Świętej Rodziny w Puławach za współtworzenie wspólnoty tej pielgrzymki!

Życzymy błogosławionych owoców tej pielgrzymki – małżonkom podążania drogą piękna życia śladami Świętej Rodziny, a kapłanom opieki św. Józefa!

Renata i Józef Nowakowie
Relacja z pielgrzymki w Gościu Niedzielnym
https://lublin.gosc.pl/doc/6861197.Milosc-od-mlodosci-do-sedziwego-wieku

Zapis transmisji video

32.56 – konferencja „Piękno małżeństwa i życia rodzinnego w świetle adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia” – konferencja ks. Marek Sawicki
1.00 – Świadectwa małżonków „Piękno małżeństwa i rodziny w świetle formacji w Domowym Kościele”
1.29 – Eucharystia
1.44 – Homilia – ks. Marek Maj

Fotorelacja Erwina Starosty