„Witaj Święta i poczęta niepokalanie!
Maryja śliczna lilija, nasze kochanie.
[…]
Więc cię sławiąc, błogosławiąc, Panno prosimy:
Niech czystemi, niewinnemi, zawsze będziemy.”

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

8 grudnia 2020 roku przedstawiciele wszystkich gałęzi Ruchu Światło-Życie spotkali się w Matce Kościołów naszej archidiecezji, aby przeżywać Święto Patronalne. Było inaczej niż zwykle, takie czasy. Nieco się do tego przyzwyczailiśmy, ale wśród obecnych na liturgii widać było tęskny wzrok za corocznymi tłumami.

Po raz kolejny pokazaliśmy, że mimo to mogliśmy to święto Ruchu przeżyć pięknie i przede wszystkim wspólnie. Obchody zaczęliśmy już kilka dni wcześniej podejmując nowennę, która przygotowywała nas duchowo, a także pozwalała, aby poszczególne rejony mogły spotkać się na Eucharystii. W duchowej pielgrzymce towarzyszyły nam katechezy naszych moderatorów, w których przybliżali nam postać Maryi i wskazywali jak możemy ją w naszej codzienności naśladować. Wciąż można do tych katechez powrócić.

Zaś we wtorkowy wieczór przedstawiciele tych wspólnot w archikatedrze na mszy świętej pod przewodnictwem bp. Adama Baba modlili się w intencji naszej wspólnoty. W swoim słowie skierowanym do zgromadzonych na Święcie Patronalnym podkreślał głębokie związanie Nas, oazowiczów z Niepokalaną. Zachęcał też by przyjrzeć się dwóm cechom Maryi: nieskażenia grzechem oraz wynikającego z przyjęcia Słowa piękna.

Podkreślał także, że pomimo oszpecania Kościoła-Oblubienicy i ukazywania Go w kontekście grzechu, słabości, my ciągle chcemy wsłuchiwać się w głos Boży i przyjmować łaskę oczyszczenia od Chrystusa, która czyni Kościół ciągle pięknym. To my jesteśmy Kościołem dzięki łasce i wierności, wspólnego dojrzewania.

Zapis liturgii jest dostępny na YouTubie archikatedry.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za Niepokalaną, patronkę naszego Ruchu, za jej wstawiennictwo, ogrom wyproszonych łask i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na Święcie Patronalnym w tej „tradycyjnej” formie.