Zapraszamy do przeczytania relacji i świadectw z rekolekcji ONŻ I st. dla rodzin w Zboiskach prowadzonych przez Grażynę i Radosława Kowalskich oraz księdza Sławomira Jargiełłę, które odbyły się w dniach 02-18 lipca 2021 r.

Alleluja!

Kochani wdzięczni Bogu za dar przeżytych rekolekcji ONŻ I stopnia dla rodzin w Zboiskach przesyłamy Wam garść naszych doświadczeń i świadectw, które były naszym udziałem.

Zboiska to urokliwa podgórska miejscowość położona w Bieszczadach. Sam ośrodek rekolekcyjny położony jest na wzgórzu, oddalony od cywilizacji w pięknym plenerze górskiej roślinności i krajobrazów.

Doskonałe warunki lokalowe (pokoje z łazienkami, aneksy kuchenne, pralnia, siłownia, klimatyzowana stołówka i sala konferencyjna, smaczna kuchnia, boisko do gry w piłkę nożną i siatkówkę) oraz piękno otaczającej przyrody pomagają w odkrywaniu Bożej obecności we wszystkich Jego dziełach i stworzeniach.

Po raz kolejny Bóg pokazał nam w sposób namacalny, że rekolekcje są Jego wyłącznym dziełem, w które jest mocno zaangażowany. Wystarczy podążać Jego drogami, aby doświadczyć Jego żywej obecności we wspólnocie Kościoła i w głoszonym Słowie. Na nasze rekolekcje Pan Bóg zaprosił bardzo otwarte, radosne i entuzjastyczne małżeństwa, które otwierając się na działanie Ducha Świętego, doświadczały Jego owoców już podczas rekolekcji.

Nasza wspólnota jako całość była kompletnie wyposażona we wszystkie potrzebne dary i talenty – muzyczne, plastyczne, literackie, słowa, służby…itp.

Chociaż rekolekcje to czas formacji i ćwiczeń duchowych nie sposób ubrać w słowa ogromu daru łask, prowadzenia i namacalnych znaków Bożej obecności, które były naszym udziałem podczas tego świętego czasu. Wszyscy kończąc nasze rekolekcje, byliśmy zgodni co do tego, że Bóg podarował nam wyjątkowy błogosławiony czas łaski i działania Ducha Świętego.

Grażyna i Radek Kowalscy

Poniżej prezentujemy świadectwa z naszych rekolekcji. Być może staną się zachętą dla tych, którzy się wahają lub obawiają wyjazdu na rekolekcje. Kochani zachęcamy gorąco! Nie pozbawiajcie się tak wspaniałej łaski. Pan Bóg czeka na Was, a także inne małżeństwa, które pragną ubogacić się Waszym pięknem, w myśl słów znanej piosenki „Jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie…

ŚWIADECTWO I

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Jesteśmy małżeństwem od 14 lat, mamy dwóch cudownych synów. Do Wspólnoty Domowego Kościoła przystąpiliśmy pod koniec 2019 roku. W tym momencie kończymy etap pilotowania. Rekolekcje Oazy Rodzin I stopnia w Zboiskach były naszymi pierwszymi rekolekcjami. Z tego też powodu jako rodzina przeżywaliśmy pewne trudności z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Z upływem kolejnych dni, modlitwami i naszym otwieraniem się na działanie Ducha Świętego zrozumieliśmy, że te właśnie trudności, które się pojawiły, są dla nas ogromną szansą na wyzbycie się własnego JA i realizacją słów Jezusa: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje”.

Cały plan rekolekcji tworzył spójną całość i wnosił w nasze nowo budzące się życie ogromną wartość. Ogromnym błogosławieństwem i umocnieniem były codzienne słowa naszego kapłana moderatora, które trafiały do naszych często poranionych serc, a które bardzo często były odpowiedzią na pojawiające się właśnie w tamtym czasie pytania i wątpliwości. Był to dla nas jednoznaczny znak, że Pan Bóg czuwa nad nami i podnosi nas w chwilach trudności.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów podczas naszych rekolekcji była modlitwa małżeńska przed Przenajświętszym Sakramentem. Miała ona dla naszej relacji małżeńskiej moc oczyszczającą i uzdrawiającą, a zarazem dała nam siłę do dalszego podążania RAZEM w kierunku zbawienia.

Drugim bardzo istotnym dla nas przeżyciem było nasze wspólne przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Bycie członkiem KWC jest dla nas ogromną łaską, a także szansą, aby zmieniać zwyczaje oraz nieść zagubionym ludziom światło Chrystusa. Jest to też ofiara wynagradzająca za grzechy związane z nałogami podjęta z miłości do Boga i drugiego człowieka.

Doświadczenie wspólnoty, którego zaznaliśmy na rekolekcjach, uśmiech na twarzy każdego z uczestników, świadectwa ich życia oraz wsparcie, które sobie okazywaliśmy każdego dnia bardzo nas umocniły.

Codzienne spotkania ze Słowem Bożym wniosły w nasze serca Światło Chrystusa i wskazały jak nieść je do wszystkich ludzi, których spotykamy na swojej drodze.

Musimy przyznać, że nasze rekolekcje były prawdziwą oazą na pustyni tego świata. Podczas tych 15 dni mogliśmy się zatrzymać i nie patrzeć na telefon czy telewizor. Był to wyjątkowy czas, ponieważ każdy dzień mogliśmy od samego rana oddać Chrystusowi i dać się mu prowadzić. Nasze zaufanie i oddanie się zaowocowało doświadczeniem bliskości Boga oraz Jego bezgranicznej miłości do nas. Zrozumieliśmy także jak bardzo pragniemy tą miłość nieść do wszystkich ludzi i przyciągnąć ich do niego, a przy tym być pokornym przy wypełnianiu Jego Woli  –  „Panie, niech Twoja, a nie moja wola się stanie”.

Panie Jezu dziękujemy Ci za dar tych rekolekcji, którym nas obdarzyłeś, za każdą osobę którą postawiłeś na naszej drodze w tym czasie, wiemy że były one cudownymi narzędziami w Twoich rękach Panie, prowadzącymi nas do Ciebie.

Chwała Panu!

Ewa i Marcin Wilk

ŚWIADECTWO II

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Na Oazę Rodzin I stopnia byliśmy zapisani już w roku poprzednim 2020. Niestety czas pandemii korona wirusa spowodował, że rekolekcje się nie odbyły. Podjęliśmy decyzję, że jeśli tylko w przyszłym roku będzie możliwość to na rekolekcje jedziemy bez względu na wszystko. Dzięki Bogu rekolekcje w 2021 doszły do skutku.

Uczestniczyliśmy w pierwszym turnusie Oazy Rodzin I stopnia w Zboiskach. Wyjeżdżaliśmy z sercami pełnymi wiary, że to będzie dla nas bardzo dobry czas, ale jednocześnie z obawami jak i czy damy radę z dwójką maluchów (trzy i półtorej roku) i trzecim dzieciątkiem pod sercem.

Czas rekolekcji pokazał nam, że można dać radę pomimo chwilowego zmęczenia czy zniechęcenia. Nauczył nas ogromnej cierpliwości i pokory przede wszystkim do dzieci, ale i do siebie nawzajem.

Każdy dzień rekolekcji wnosił do naszego małżeństwa i rodziny nowe natchnienia, inspiracje i pomysły jak stawać się coraz lepszym dla swojego współmałżonka i dla dzieci (wiele pomysłów/inspiracji jak spędzać czas z dziećmi zaczerpnęliśmy od diakonii wychowawczej), jak tworzyć jedność i komunię w rodzinie. W dużej mierze pomagały nam w tym spotkania „Szkoły życia”, „Szkoły modlitwy” czy Rozmowy ewangeliczne. Czas rekolekcji zbliżył nas do siebie po prostu.

Podczas trwania rekolekcji doświadczyliśmy kilku punktów, które dotknęły naszych serc bardzo głęboko. Pierwszym z nich było przyjęcie Jezusa Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela. I pomimo tego, że był to już kolejny taki akt przeżyliśmy go na nowo i z jeszcze większą wiarą w sercu. Kolejnym punktem był dialog małżeński, a po nim sakrament pokuty i pojednania.

Ogromne wrażenie zrobił na nas Dzień Wspólnoty XIII dnia Oazy, podczas którego mieliśmy możliwość spotkania się z Oazą Rodzin II stopnia i wspólnego dzielenia się świadectwami z przeżycia rekolekcji. I tu już pojawiły się pierwsze owoce tych rekolekcji – przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (żona) oraz powrót do służby przy ołtarzu (mąż).

Jeśli Pan Bóg pozwoli to naszym ogromnym pragnieniem jest wyjazd na kolejny stopień oazy za rok.

Chwała Panu!

Ewelina i Marcin Wasik