Mało kto słyszał o takim miejscu, a jeszcze mniej osób w nim było. A miejsce to niezwykłe, z arcyciekawą historią i urzekającym klimatem. Stworzone wręcz dla mieszczuchów pragnących odpocząć od gwaru miasta i zgiełku ulic, chcących poczuć klimat oazy i wręcz otrzeć się o ducha księdza Franciszka Blachnickiego…

Pustelnia

Pustelnia Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego znajduje się w Dursztynie, na Spiszu, w domu Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

Pustelnia

Ten dom, zwany Wichrówką, nabył ks. Franciszek Blachnicki w 1973 r. Od tego czasu dom służył różnym wydarzeniom formacyjnym związanym głównie z Ruchem Światło-Życie. M.in. odbywały się tu pierwsze oazy modlitwy, Szkoła Animatora Diakonii, spotkania wspólnot charyzmatycznych oraz muzyków chrześcijańskich. Od listopada 2012 r. dom ma charakter pustelni, służy jako miejsce ciszy, modlitwy i doświadczania piękna stworzenia.

W dniu otwarcia Pustelni, w listopadzie 2012 r., bp Zbigniew Kiernikowski w katechezie przybliżył istotę pustelni, odnosząc się do biblijnej symboliki pustyni i samotności. Mówił, że pustynia i samotność nie są celem człowieka, ponieważ został on stworzony do bycia w relacji do innych osób, do wspólnoty. Przez grzech jednak jego relacje z innymi stały się niewłaściwe. Właśnie dlatego człowiek potrzebuje samotności, ponieważ dzięki niej poznaje swoją grzeszną egzystencję. Samotność pozwala mu odnaleźć właściwe odniesienie do siebie samego, do innych ludzi i do Pana Boga.

Wschód słońca przy Pustelni

Pustynia to terapia duchowa. Pomaga zobaczyć zniewolenie, które polega na zaspokajaniu się szybko i byle czym, na używaniu rzeczy, a niewchodzeniu w relacje. Pustynia tych rzeczy pozbawia i objawia człowiekowi jego problem.

Mgły przed świtem

Pobyt w pustelni, na pustyni, czyli w miejscu, gdzie nie ma życia (hbr. mitbar, gr. eremos), to wydarzenie, w którym chodzi o doświadczenie własnej bezradności – po to, by odkryć, że moc jest poza człowiekiem; by odkryć źródło życia.

Kaplica

Czytelnia sąsiadująca z kaplicą

Od lutego 2023 roku dom jest prowadzony przez członkinie wspólnoty Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła: Barbarę Bożek i Zuzannę Rataj. 

Zapraszamy na rekolekcje, dni skupienia, odpoczynek, modlitwę, rozmowy przy kawie… do klimatycznego drewnianego domu otoczonego urokliwym krajobrazem gór. Przyjmujemy pojedyncze osoby i małe grupy liczące od 2 do 10 osób (np. animatorów, diakonie, kręgi DK, rodziny, przyjaciół). Można realizować własny program albo skorzystać z materiałów przygotowanych przez nas.

Polecamy:

  • własne rekolekcje lub dni skupienia (z możliwością skorzystania z rozmów indywidualnych z osobą towarzyszącą)
  • tematyczne dni skupienia w duchowości ks. Franciszka Blachnickiego
  • odpoczynek, modlitwę, spotkanie przy kawie
  • mszę świętą (jeśli jest obecny prezbiter)
Pokój i biurko ks. Blachnickiego

Więcej Informacji:
www.facebook.com/pustelnia
www.instagram.com/pustelnia.dursztyn

O Wichrówce można jeszcze poczytać na stronach Dursztyna: http://dursztyn-spisz.pl/?tag=dursztyn-wichrowka

Wsparcie

Prosimy o pomoc finansową dla Pustelni. Na nasze konto można wpłacać darowizny:

34 1240 6670 1111 0011 2241 3215
(Pekao S.A. oddział we Wrocławiu)
Instytut Niepokalanej Matki Kościoła
ul. Blachnickiego 25
34-450 Krościenko nad Dunajcem
Z tytułem wpłaty „Darowizna na cele kultu religijnego” można  odliczyć tę kwotę od podatku.

Dziękujemy!

Kontakt

Pustelnia ks. Franciszka Blachnickiego („Wichrówka”)
ul. Długa 93, 34-433 Dursztyn
+48 662 978 625
pustelnia.dursztyn@gmail.com

www.pustelnia.org.pl
www.facebook.com/pustelnia
www.instagram.com/pustelnia.dursztyn

Zapraszamy do odwiedzenia pustelni po uprzednim umówieniu terminu. Warto!

Paweł Kaniuk