Jesienią 2018 roku uczestniczyłem w najważniejszej w swoim życiu pielgrzymce – pielgrzymce do Ziemi Świętej. Była to inicjatywa małżeństw z Domowego Kościoła i naszego opiekuna – ks. Janusza Lekana, choć uczestniczyły w niej nie tylko osoby z Ruchu. W tydzień zobaczyliśmy tyle, co inni w dwa tygodnie, a wszystko to dzięki najlepszemu przewodnikowi w Ziemi Świętej – księdzu Bartłomiejowi Sobierajskiemu, zakochanemu w Piśmie Świętym, który studiował tam przez kilka lat! I to było to!

Pismo święte było naszym najważniejszym przewodnikiem, do którego odwoływaliśmy się praktycznie w każdym odwiedzanym miejscu, a ksiądz Bartłomiej dodawał do niego swoje komentarze i dzielił się współczesnością Jerozolimy.

To, że mogłem dotykać miejsc, w których działy się najważniejsze rzeczy dla chrześcijan, zwiedzać kraj, w którym żył i chodził Jezus, gdzie uzdrawiał i działał cuda, gdzie chodził po wodzie, modlić się tam, gdzie On zapłakał, zejść do ciemnicy, w której był więziony, dotknąć miejsca w którm Jezus się urodził, gdzie mieszkał i gdzie Go pochowano… to były jedne z najważniejszych z chwil w moim życiu… Dziękuję Bogu za ten czas!

Poniżej zdjęcia z poszczególnych dni naszej pielgrzymki w postaci prezentacji, z możliwością oglądania na YouTube. Muzyka i śpiew wykorzystane do zilustrowania zdjęć są w wykonaniu Yasmin Levy – izraelskiej piosenkarki wykonującej przede wszystkim muzykę sefardyjską, inspirowaną flamenco. Yasmin śpiewa w ladino – języku hiszpańskich Żydów.

Warto pielgrzymować do Ziemi Świętej, szczególnie, że nadarza się okazja do uczestniczenia w pielgrzymce Ruchu Światło-Życie naszej Archidiecezji do Ziemi Świętej w listopadzie 2019 r. Gorąco zachęcam!

Miłego oglądania!
Paweł Kaniuk – Autor wszystkich zdjęć i prezentacji

Dzień 1

Wylot ze Świdnika, Jad Wa-szem na Wzgórzu Herzla, Ein Kerem, Kościół Narodzenia Jana Chrzciciela, Kościół Nawiedzenia.

Dzień 2

Betlejem: Grota św. Józefa, Bazylika Narodzenia Pańskiego, Grota Mleczna, Pole Pasterzy. Jerozolima: Bazylika Grobu Pańskiego – Kalwaria, Krypta św. Heleny, Kaplica Adama, Kaplica Najświętszego Sakramentu, widok na Górę Oliwną, Ściana Płaczu.

Dzień 3

Akwedukt w Cezarei Nadmorskiej zbudowany przez Heroda Wielkiego, Haifa i kościół Karmelitow Stella Maris z grotą, gdzie modlił się prorok Eliasz, przepiękne ogrody Bahaistów, Kana Galilejska i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, Kościół św. Józefa w Nazarecie, Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie.

Dzień 4

Betania – wieś Marty, Marii i Łazarza, możliwość zwiedzenia grobu Łazarza, Odnowienie przyrzeczeń chrztu w Jordanie, Morze Martwe, Pustynia Judzka – zachód słońca w Wadi Qelt, który trwa dosłownie kilka minut i od razu robi się ciemno, Klasztor Świętego Jerzego w skałach pustyni, Jerozolima nocą.

Dzień 5

Góra Syjon i msza w Sali przy Wieczerniku, Wieczernik – Sala na górze, Kościół Zaśnięcia NMP, Cmentarz Polski w Jerozolimie, Widok na Górę Oliwną, Kościół św. Piotra in Gallicantu – o pianiu koguta, Ciemnica – miejsce więzienia Jezusa, dziedziniec pałacu Kajfasza, droga którą szedł Jezus na Górę Oliwną, Góra Oliwna – meczet, Kościół Pater Noster, Grota modlitw apostołów i pierwszych chrześcijan, Zejście z Góry Oliwnej, Kościół Dominus Flevit – Pan zapłakał, widok na Starą Jerozolimie za murami, Cmentarz na Górze Oliwnej gdzie pobożni Żydzi gotowi są zapłacić ponad milion $ za miejsce na nim, Kościół i ogród Getsemani, kamień przy którym modlił się Jezus, Grota i pusty Grób Maryi, powrót do autokaru z pięknym zachodem słońca nad Jerozolimą.

Dzień 6

Góra Tabor – Góra Przemienienia i Bazylika Przemienienia Pańskiego, Tabga (gr. Heptapegon – „siedem źródeł”), Bazylika Rozmnożenia Chleba ze słynnymi mozaikami, „Wypłyń na głębię” – rejs po Jeziorze Galilejskim – miejscu, które od czasów Jezusa pozostało niezmienione, Ryba św. Piotra, Góra Błogosławieństw, Kościół Błogosławieństw z widokiem na Jezioro Galilejskie, Kafarnaum, Dom św. Piotra.

Dzień 7

Wyjazd z Betlejem, Bazylika św. Anny i ruiny sadzawki Betesda, Kościół Biczowania w Jerozolimie – Eucharystia, niezwykła droga krzyżowa ulicami Jerozolimy, Bazylika Grobu Pańskiego, powrót do Polski.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj