Diakonia Życia

Diakonia Życia to miejsce posługi dla tych członków Ruchu Światło-Życie, którzyw szczególny sposób pragną podjąć odpowiedzialność za życie na każdym etapie jego trwania: od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Odpowiedzialni za Diakonię Życia

Krystyna i Sławomir Piotrowscy
tel. 505 147 219 (Krystyna), 502 093 866 (Sławomir)
Jeśli:
 • chcesz współtworzyć naszą diakonię,
 • chciałbyś nas o coś zapytać,
 • masz nam do przekazania jakieś pomysły, wskazówki, rady…
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU!

Krystyna i Sławomir Piotrowscy

Odpowiedzialni za Diakonię Życia

tel. ..... 
e-mail: krystyna.slawomir@gmail.com

ks. Piotr Drozd

Moderator

tel. 604 295 127

Czym jest Diakonia Życia

Diakonia Życia to miejsce posługi dla tych członków Ruchu Światło-Życie, którzy w szczególny sposób pragną podjąć odpowiedzialność za życie na każdym etapie jego trwania: od jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Podejmowanie tej posługi jest naszym powołaniem i przywilejem. Źródłem, które inspiruje nas do działania jest encyklika Papieża Pawła VI Humanae Vitae i jego zawołanie: „Oddajcie się w służbę życia!

Naszym głównym zadaniem w ramach Diakonii jest formacja w dziedzinie ludzkiego życia: płciowości, obrony życia, prawidłowego przeżywania miłości narzeczeńskiej, małżeńskiej, rodzicielskiej oraz podejmowanie działań z tym związanych. Podstawowym miejscem naszej formacji są spotkania formacyjne, na których czerpiemy ze Źródła Życia – Słowa Bożego, analizujemy dokumenty Kościoła związane z konkretną tematyką oraz proponujemy działania, które zamierzamy podjąć by służyć życiu.

Warunkiem przystąpienia do Diakonii Życia jest ukończenie formacji podstawowej. Mogą jednak włączyć się w nią także osoby, które nie ukończyły jeszcze tej formacji, ale ją kontynuują. Zapraszamy zarówno młodzież, małżeństwa, jak i osoby dorosłe.

Jeśli życie ludzkie nie jest Ci obojętne – zapraszamy Cię do nas!

Czym się zajmujemy

I. Naturalne Planowanie Rodziny.

Masz pytania? Tu znajdziesz pomoc:

1. Bezpłatne konsultacje przez internet dotyczące płodności prowadzą Instruktorzy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny oddział lubelski: http://www.lubelskioddzial.psnnpr.com/kontakt.html
2. Adresy poradni rodzinnych w diecezji lubelskiej, gdzie przyjmują nauczyciele NPR znajdują się na stronie duszpasterstwa rodzin: https://rodziny.kuria.lublin.pl/ (w kontakcie: Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego należy telefonicznie pytać o nauczyciela NPR II stopnia lub instruktora NPR z aktualnymi dyplomami)
3. Polecana strona gdzie są naukowe informacje na temat płodności i zdrowia prokreacyjnego można znaleźć na stronie:  https://www.oplodnosci.pl/

II. Wsparcie duchowe dla rodziców, którzy utracili dziecko:

 1. Msze św. w intencji rodziców dzieci utraconych w Lublinie oraz warsztaty tematyczne.
  Aktualny harmonogram: 
  http://rodzicepostracie.lublin.pl
 2. Księga Dzieci Utraconych (http://rodzicepostracie.lublin.pl/portfolio/ksiega-dzieci-utraconych/). Zapraszamy do wpisywania swoich dzieci przez wszystkich Rodziców, którzy mają takie pragnienie, nie tylko z Lublina, ale z całej Polski. Wszystkie imiona wpisane do Księgi  są powierzane Bogu podczas Mszy św, zgodnie z wyszczególnionym na stronie harmonogramem.
 3. Dzień Dziecka Utraconego. Organizowany raz w roku, 15 października w Lublinie.
 4. Rekolekcje dla Rodziców po stracie dziecka. Organizowane raz w roku, w okresie wiosennym.
 5. Więcej o powyższych działaniach oraz relacje z nich można znaleźć na stronach:

III. Uratuj dziecko! Podejmij Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego!

Jako Diakonia Życia mamy szczególną misję, aby zachęcać do podjęcia tego dzieła zwłaszcza osoby związane z Ruchem Świało-Życie. Informujemy o idei poprzez dystrybuowanie pakietów z informacjami o niej  na kręgach oraz na wydarzeniach oazowych, a także publikujemy artykuły informacyjne na naszej stronie www.

Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego jest to zobowiązanie do codziennej modlitwy jednym dziesiątkiem różańca dowolnie wybranej tajemnicy, trwającej 9 miesięcy, w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone aborcją. Oprócz modlitwy różańcowej za każdym razem krótką modlitwą obejmujemy dziecko oraz jego rodziców. Można zobowiązać się również do dodatkowych duchowych ofiar takich jak przyjmowanie komunii świętej, post, itp. Duchową Adopcję podejmujemy przez złożenie deklaracji, w swojej parafii. 

Codzienna modlitwa za dziecko nienarodzone, może towarzyszyć Wam w ramach modlitwy rodzinnej lub małżeńskiej, a nawet stanowić motywację, aby o niej nie zapominać!

Szczegółowe informacje o Dziele Duchowej Adopcji:

IV. Oazowy Punkt Pomocy Psychologicznej

Zauważając współczesne problemy i kryzysy z jakimi borykają się małżeństwa, rodzice, rodziny,  oferujemy, jako Diakonia Życia, możliwość bezpłatnych konsultacji w formie e-mailowej z psychologiem, członkiem naszego Ruchu.

Z pomocy mogą skorzystać wszyscy członkowie Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Lubelskiej. Konsultacje mailowe mają na celu zorientowanie w potrzebach wsparcia psychologicznego w obszarach:
– kryzysów małżeńskich i rodzinnych,
– trudności wychowawczych,
–  indywidualnych problemów emocjonalnych.

Konsultacje prowadzą Elżbieta i Piotr Trubiłowicz – małżeństwo z 34-letnim stażem, od 20 lat w Domowym Kościele, rodzice dwóch synów. Elżbieta jest psychologiem-psychoterapeutą, Piotr – informatykiem.

Adres email do konsultacji: psycholog.lublin.oaza@gmail.com

V. Organizacje PRO-LIFE

Poniżej zamieszczamy linki do stron www (kilku z wielu) Organizacji PRO-LIFE, z których można pobrać, wydrukować i rozpowszechniać wartościowe merytorycznie ulotki oraz inne materiały dotyczące obrony życia na każdym etapie jego trwania.Warto również obejrzeć i promować filmy pro-life, które publikują te organizacje oraz przeczytać ciekawe artykuły na temat bieżących spraw związanych z obroną życia.
1. Human Life International Polska 
https://www.hli.org.pl/pl/do-pobrania.html  ( tę stronę szczególnie polecamy  do pobierania materiałów)
2. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka
3.Fundacja ,,Jeden z nas” 
Fundacja ta prowadzi PORADNIĘ BIOETYCZNĄ, w której każdy zainteresowany może uzyskać informację lub poradę na tematy związane z bioetyką oraz otrzymać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem życia. Adres: www.poradniabioetyczna.pl.

Aktualności Diakonii Życia