Jan Paweł II – Evangelium vitae 97:

Dzieło wychowania do życia obejmuje formację małżonków do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Wymaga ona, zgodnie ze swym prawdziwym znaczeniem, aby małżonkowie byli posłuszni wezwaniu Bożemu i działali jako wierni wyraziciele Jego zamysłu: ma to miejsce wówczas, gdy decydują się wielkodusznie otworzyć rodzinę na nowe życie i zachowują postawę służby nawet wtedy, gdy z poważnych przyczyn i zgodnie z prawem moralnym postanawiają unikać tymczasowo lub na czas nieokreślony nowych narodzin. Prawo moralne zobowiązuje ich w każdym przypadku do panowania nad skłonnościami instynktu i namiętnościami oraz do szanowania praw biologicznych wpisanych w ich osoby. Właśnie taki szacunek uprawnia, w duchu służby odpowiedzialnemu rodzicielstwu, do stosowania naturalnych metod regulacji płodności: są one coraz bardziej precyzyjne z naukowego punktu widzenia i stwarzają konkretne możliwości podejmowania decyzji zgodnych z wartościami moralnymi.

Metody naturalnego planowania rodziny (NPR), nabierają dziś szczególnego znaczenia. Stanowią one zarówno szansę, jak i alternatywę dla rozpowszechnionej obecnie wśród społeczeństw mentalności antykoncepcyjnej. Z drugiej strony ciągle są tematem tabu, wiele małżeństw, nie wie, że może udać się z każdym, nawet najtrudniejszym pytaniem, trudnością czy wątpliwością w sprawie NPR do osób, które tym na co dzień się zajmują, są po odpowiednich szkoleniach i służą merytoryczną wiedzą.

Jednym z zadań Diakonii Życia jest promowanie wiedzy o naturalnym planowaniu rodziny. Dlatego członkini naszej diakonii życia, która jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR, oddziału lubelskiego, przygotowała zestawienie miejsc, w których każdy może uzyskać wsparcie i znaleźć odpowiedzi na pytania związane z Naturalnym Planowaniem Rodziny. Na stałe będzie ono umieszczone na stronie głównej diakonii życia: https://lublin.oaza.pl/diakonia-zycia/ .

Publikujemy je także w tym artykule:

1. Bezpłatne konsultacje przez internet dotyczące pytań o NPR prowadzą Instruktorzy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, oddział lubelski: http://www.lubelskioddzial.psnnpr.com/kontakt.html

Ważne: Konsultacje bezpośrednie są odpłatne i należy się wcześniej umówić z instruktorem. 

2. Adresy poradni rodzinnych w diecezji lubelskiej, gdzie przyjmują nauczyciele NPR znajdują się na stronie duszpasterstwa rodzin: https://rodziny.kuria.lublin.pl/ 

(w kontakcie: Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego, należy telefonicznie pytać o nauczyciela NPR II stopnia lub instruktora NPR z aktualnymi dyplomami) 

3. Polecana strona, gdzie są naukowe informacje na temat płodności i zdrowia prokreacyjnego: https://www.oplodnosci.pl/

Pytajcie, uczcie się, rozwiewajcie swoje wątpliwości i dołączcie do tysiąca małżeństw, które opanowały sztukę NPR i cieszą się doświadczeniem bogactwa małżeńskiej miłości, odkrywając na co dzień język ciała, wpisany w ludzką płodność!

Karolina i Paweł Garbacz
Diakonia Życia Archidiecezji Lubelskiej

Poprzedni artykułWeekendowe zadanie „Oblicz Ducha” wykonane! Kolejna sesja Szkoły Animatora odbyła się w dn. 7-9 lutego
Następny artykułRelacja z Balu dla Zakochanych