Obchody Międzynarodowego Dnia Palenia Świec w Lublinie

Obchodzony jest co roku, w drugą niedzielę grudnia. Płomień świecy zapalany tego dnia symbolizuje pamięć o wszystkich dzieciach, które odeszły zbyt wcześnie. Zapraszamy do uczestniczenia w obchodach tego dnia organizowanych w Lublinie.

0
545

Płomień świecy symbolizuje pamięć o tych, którzy odeszli. Co roku, w drugą niedzielę grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Palenia Świec. W tym szczególnym dniu, na całym świecie, kolejno, godzina po godzinie, w każdej strefie czasowej punktualnie o 19.00 płoną świece na znak pamięci o wszystkich zmarłych dzieciach, bez względu na ich wiek i okoliczności śmierci.

Z inicjatywy naszej Diakonii Życia, w ramach włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Palenia Świec, tego dnia ( 11 grudnia 2022, niedziela) zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji rodziców, którzy utracili dziecko, bez względu na wiek i okoliczności jego śmierci, o godz. 17.00, w  parafii pw. św. Marcina, ul. Krężnicka 136, w Lublinie.  Będzie ona transmitowana na stronie FB Rodzice Dzieci Utraconych.

Tego dnia, niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami, którym zmarło dziecko, czy nie, możemy zapalić o 19.00 świeczkę w oknie lub uczestniczyć w uroczystych obchodach tego dnia, by pokazać osobom przeżywającym żałobę po stracie dziecka, że nie są sami. Taki właśnie był cel pomysłodawców Dnia Palenia Świec, aby ulżyć w żałobie rodzicom poprzez widzialny znak zapalonej świecy, jako łączności z ich bólem i cierpieniem, często niezrozumiałym dla tych, którzy nie doświadczyli podobnej tragedii.

Po Eucharystii zostaną odczytane imiona zmarłych dzieci wpisane do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych. Potem przejdziemy wspólnie na Cmentarz Parafialny, aby zapalić świece na symbolicznym Grobie Dziecka Nienarodzonego, który się tam znajduje. Uroczystość zakończymy spotkaniem w domu parafialnym, podczas którego będzie można porozmawiać i podzielić się swoimi przeżyciami z innymi rodzicami po stracie, w ramach naszych comiesięcznych spotkań Wspólnoty Rodziców Po Stracie Dziecka.

Symboliczny ,,Grób Dziecka Nienarodzonego” znajdujący się na Cmentarzu Parafialnym w Lublinie Zemborzycach.

Obchody Dnia Palenia Świec zapoczątkowano w 1997 roku, w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy fundacji ,,The Compassionate Friend”, jako internetową akcję lokalną, wspominającą dzieci zmarłe w wyniku wypadków, choroby, czy wojny. Z czasem nabrała ona międzynarodowego zasięgu. W Polsce tego dnia organizowane są różne inicjatywy związane z paleniem świec. Do świętowania włączają się szpitale, hospicja, domy pogrzebowe cmentarze. 

Serdecznie zapraszamy !

Członkowie Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej