Odszedł do Pana Jerzy Bartmiński

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w piątek, 11 lutego o godz. 12.00, w parafii pw. Świętego Józefa w Lublinie (ul. Filaretów 7). Złożenie do grobu bezpośrednio po Mszy, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

0
1266

„Wejdźmy do Jego mieszkania,
padnijmy przed podnóżkiem stóp Jego” (Ps 132).

W poniedziałek, 7 lutego 2022 roku, odszedł do Pana Jerzy Bartmiński. Urodził się 19 września 1939 roku w Przemyślu. Był emerytowanym profesorem polonistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wybitnym językoznawcą, etnolingwistą, folklorystą, slawistą.

Wraz z żoną Izabelą współpracowali z ks. Franciszkiem Blachnickim we współtworzeniu pierwszych kręgów Domowego Kościoła i odegrali znaczącą rolę w szerzeniu idei duchowości małżeńskiej. Reprezentowali Ruch Światło-Życie w Międzynarodowym Kongresie END w Rzymie (19-25.09.1976). W grudniu 1976 roku, na spotkaniu w Krakowie, zaprezentowali kręgi rodzinne Ruchu Światło-Życie wobec Komisji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich, której przewodniczył kardynał Karol Wojtyła. Ks. Blachnicki włączył ich wystąpienie do swojej książki Godziny Taboru (Carlsberg-Lublin 1989). Jako małżeństwo pozostawali aktywnymi uczestnikami Ruchu Światło-Życie do lat 80-tych. Po latach Jerzy Bartmiński wspominał: „Czego się od ks. Blachnickiego nauczyłem? Potrzeby przechodzenia od haseł do czynów, wezwania do łączenia praktyki – rodzinnej i społecznej – z Ewangelią”.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w piątek, 11 lutego o godz. 12.00, w parafii pw. Świętego Józefa w Lublinie (ul. Filaretów 7). Złożenie do grobu bezpośrednio po Mszy, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Otoczmy modlitwą śp. Jerzego prosząc dla niego o Boże miłosierdzie, a także Rodzinę w trudnym dla niej czasie.

ks. Jerzy Krawczyk
Moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej
ks. Marek Sawicki
Moderator diecezjalny Domowego Kościoła Archidiecezji Lubelskiej
Renata i Józef Nowakowie
Para diecezjalna Domowego Kościoła Archidiecezji Lubelskiej

Izabela i Jerzy Bartmińscy w Rzymie (1976) – reprezentanci Ruchu Światło-Życie na Międzynarodowym Kongresie END.
Jerzy Bartmiński (2019).