W niedzielę 6 sierpnia 2023 r. o godz. 13.30 na Górze Błyszcz k. Tylmanowej prezydent RP Andrzej Duda przekaże Order Orła Białego nadany pośmiertnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu. To najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej odbiorą przedstawiciele wspólnot założonych przez Ojca Franiszka.

Zaraz po tej uroczystości o godz. 14:00 zostanie tam odprawiona uroczysta, polowa Msza święta.

Na Górze Błyszcz Msze święte odprawiane są co roku od 51 lat w pierwszą niedzielę sierpnia, w okolicach święta Przemienienia Pańskiego. To właśnie tam w dniu 16 sierpnia 1972 r. ks. Franciszek Blachnicki sprawował dla wspólnot oazowych mszę świętą razem z kardynałem Karolem Wojtyłą. Nazwał wtedy błyszczański szczyt Górą Tabor.

Order Orła Białego nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Aktualizacja godz. 21:20

UWAGA!! Z powodu burz i ulewnych opadów zmianie uległ program uroczystości. Przekazanie Orderu przez Pana Prezydenta odbędzie się w Centrum Ekologii Integralnej o godzinie 12:30 w obecności imiennie zaproszonych gości.
Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy na Eucharystię na godzinę 14:00 do kościoła parafialnego pw. Dobrego Pasterza (kościół górny) w Krościenku nad Dunajcem. Po Eucharystii zapraszamy na agapę do Centrum Ekologii Integralnej
.

Paulina i Andrzej Jaksim
Diakonia Komunikowania Społecznego