W dniach 22-24 listopada 2019 r. w Wąwolnicy, już po raz trzeci, odbyły się rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. Tematem tegorocznego spotkania, którego inicjatorem i organizatorem była Diakonia Życia Archidiecezji Lubelskiej wraz ze Wspólnotą Rodziców Utraconych były ,,Pytania do Boga”.

Uczestnicy rekolekcji mieli możliwość wysłuchać konferencji duchowych, wziąć udział w warsztatach psychologicznych, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji z psychologiem oraz kapłanem. Nie zabrakło czasu na Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę indywidualną a także długie rozmowy przy kominku z innymi rodzicami po stracie dziecka.

W piątek rozpoczęliśmy Eucharystią, której przewodniczył ks. Piotr Drozd – moderator Diakonii Życia oraz prowadzący rekolekcje. W trakcie Mszy św. zanieśliśmy w darach Księgę Dzieci Utraconych, do której rodzice wpisali swoje dzieci. Wielu z nich po raz pierwszy nadało imię swoim dzieciom, gdyż wcześniej nie mieli takiej możliwości, ze względu na to, że ich dzieci zmarły na wczesnym etapie ciąży, nie mogli ich pochować, zarejestrować w urzędzie, itd. Miało to dla nich ogromny wymiar terapeutyczny, pomagający, chociaż w małym stopniu uporać się z przeżywaną żałobą.

ks. Piotr Drozd

Każdy z rodziców otrzymał także świeczkę, do której doczepiona była karteczka. Mógł tam wypisać imiona wszystkich utraconych dzieci. Białe lampiony z imionami dzieci towarzyszyły nam przez całe rekolekcje, na każdym wydarzeniu.

Lamiony z imionami dzieci

W sobotę uczestniczyliśmy w konferencji duchowej, która miała na celu ukazać stratę dziecka i cierpienie rodziców z tym związane w wymiarze duchowym, a także wskazać uczestnikom, gdzie mogą szukać odpowiedzi na pytania zadawane Bogu.

Następnie odbyły się warsztaty psychologicznych, które miały za zadanie uświadomić rodzicom po stracie dziecka etapy przeżywanej żałoby. W trakcie nich, padło stwierdzenie, warte refleksji dla wszystkich po stracie kogoś bliskiego, że często łatwiej pogodzić się ze stratą dziecka, jeśli pozwoli mu się odejść, poprzez pogodzenie się z utratą pragnień i oczekiwań, które mieliśmy w związku z naszym dzieckiem, a które ze względu na jego śmierć, nie będą mogły zostać zrealizowane.

Warsztaty i slajd – Jak sobie pomóc…

Wieczorem wszyscy udali się na Nabożeństwo Uzdrowienia, które odbywało się, jak co miesiąc, w czwartą sobotę, w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

Modlitwa małżonków

W niedzielę uczestniczyliśmy w spotkaniu z ks. Janem Pęziołem, znanym egzorcystą lubelskim, ale także wieloletnim Proboszczem i wikariuszem sanktuarium w Wąwolnicy. Opowiedział nam o wielu cudach wymodlonych u Matki Bożej. Swoim słowem tchnął w wielu z nas wielką nadzieję i pokój, że i nasze modlitwy o potomstwo, zostaną wysłuchane, a rany po stracie dzieci zostaną uleczone. Rekolekcje zakończyliśmy Eucharystią, na koniec której Ksiądz indywidualnie pobłogosławił wszystkich uczestników.

Ks. Jan Pęzioł

Kolejne rekolekcje odbędą się w listopadzie 2020 roku. Już dziś zapraszamy na nie wszystkich rodziców po stracie.

Świadectwa uczestników rekolekcji wraz z relacją fotograficzną z tego wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Wspólnoty Rodziców Po Stracie Dziecka z Lublina: http://rodzicepostracie.lublin.pl/iii-rekolekcje-dla-rodzicow-dzieci-utraconych-w-wawolnicy/

Karolina Garbacz