XIV Dzień Dziecka Utraconego w Lublinie

0
880

W Lublinie, 15 października 2022 r. (sobota) już po raz czternasty będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, przy ul. Skierki 12, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Eucharystia w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. Mszy św. będzie przewodniczył bp. Józef Wróbel.

Przed Mszą św., o godz. 17.20, zapraszamy na Różaniec w intencji rodziców po stracie, w trakcie którego będą nam towarzyszyć Rozważania Różańcowe, ułożone specjalnie na dzień Dziecka Utraconego.

Na uroczystość zaproszeni są wszyscy rodzice, bez względu na to, w jakim wieku było ich dziecko i w jakich okolicznościach zmarło (poronienie, śmierć w wyniku choroby, śmierć w wyniku nieszczęśliwych wypadków, samobójstwo). Po Mszy  odbędzie się spotkanie, polegające na dzieleniu się doświadczeniami rodziców po stracie, znajdujących się na różnych etapach żałoby i w różnej sytuacji życiowej.

Organizatorami wydarzenia są Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych, działającą w Lublinie. Co roku, wydarzenie to gromadzi  kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. tzw. poronieniu). Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie rodziców dzieci utraconych, rodzeństwo, rodziny i przyjaciół do wspólnej modlitwy!

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzyliśmy także  Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci.  Jej papierowa wersja, będzie wyłożona w Kościele  pw. bł. Jerzego Frassatiego, ul. Skierki 12, Lublin, przez Mszą św..  Cały rok zapraszamy również rodziców do wpisywania swoich dzieci do Internetowej Księgi Dzieci Utraconych, znajdującej się na naszej stronie internetowej: http://rodzicepostracie.lublin.pl/. Swoje zmarłe dzieci wpisują tam rodzice nie tylko z Lublina, ale z całej Polski,  a także z zagranicy.

Trwa zbiórka na budowę Grobu Dziecka Utraconego w Lublinie.  Chcemy stworzyć, pierwsze w Lublinie, miejsce pamięci dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Komunalnym ,,Majdanek”. W miejscu, gdzie docelowo ma stanąć pomnik, udało się już postawić symboliczny krzyż. Dokładna lokalizacja grobu: Cmentarz na Majdanku, Lublin- Adres grobu: S8 Z18 rząd 2, numer 3i4.

Chcemy, aby to miejsce pełniło funkcję pomnika pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go, gdzieś daleko, poza Lublinem, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem. Jest to inicjatywa społeczna, szukamy więc darczyńców oraz sponsorów, którzy chcieliby wesprzeć budowę takiego miejsca w Lublinie. Koszt budowy szacowany jest na ok. 100.000 złotych.

Szczegóły inicjatywy budowy pomnika pamięci :http://pomnikdzieckautraconego.pl/

Możliwości wsparcia:

Wpłaty na konto bankowe:
Diakonia Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Lubelskiej
Nr konta: 17 1240 1503 1111 0010 7046 2321
dopisek ,, pomnik dziecka utraconego”

Organizatorzy:
Diakonia Życia Ruchu Światło- Życie Archidiecezji Lubelskiej
Rodzice Dzieci Utraconych z Lublina