W Lublinie, 15 października 2019 r. już po raz jedenasty obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w Kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, przy ul. Skierki 12, o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko. Do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali wszyscy osieroceni rodzice, bez względu na wiek i okoliczności śmierci swojego dziecka.

W czasie Eucharystii rodzice mogli symbolicznie oddać swoje zmarłe dzieci Bogu poprzez zapalenie świec i ustawienie ich blisko ołtarza. Światło świec przez całą Eucharystię przypominało nam, zwłaszcza o tych dzieciach, którym na tym świecie czasem nie było dane żyć nawet chwili, gdyż umarły bardzo wcześnie pod sercem mamy, ale także o każdym innym zmarłym dziecku.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, rodzice mogli wpisać imiona swoich dzieci do pamiątkowej Księgi Dzieci Utraconych, która w trakcie Mszy św. została zaniesiona w darach.

Po Eucharystii chętne osoby miały możliwość porozmawiać przy herbacie i ciastku. Można było też nabyć książki dot. straty dziecka.

Jak co roku, wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób z całej diecezji lubelskiej, które w ten sposób chciały uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Organizatorem wydarzenia była Diakonia Życia Archidiecezji Lubelskiej wraz z Grupą Rodziców Dzieci Utraconych z Lublina. Pragniemy szczególnie podziękować Diakonii Muzycznej – za piękny śpiew na Eucharystii, a Diakonii Liturgicznej – za obecność i służbę przy ołtarzu.

Karolina Garbacz

Zapraszamy jeszcze do obejrzenia relacji TVP Lublin z tego wydarzenia

http://www.lublin.tvp.pl/44864584/xi-dzien-dziecka-utraconego